Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
Hendra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 18 sty 2015, o 23:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 3 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Hendra »

Witajcie!
Mam dane przekształcenie liniowe:
\(\displaystyle{ \phi: V \rightarrow V}\) i niech \(\displaystyle{ \phi^k}\) będzie k-krotnym złożeniem \(\displaystyle{ \phi}\) z samym sobą.
Weźmy dowodny wielomian \(\displaystyle{ P = a_nx^n + ... + a_0}\) i zdefiniujmy \(\displaystyle{ P(\phi)=a_n\phi^n + a_{n-1}\phi^{n-1}+...+a_0}\)
Należy sprawdzić czy \(\displaystyle{ P(\phi)}\) jest przekształceniem liniowym \(\displaystyle{ V}\) w siebie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: a4karo »

No i w czym problem?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Premislav »

To \(\displaystyle{ a_0}\) coś mi tu bruździ. Na co przejdzie wektor zerowy przestrzeni \(\displaystyle{ V}\), jeśli \(\displaystyle{ a_0 \neq 0}\)?
Awatar użytkownika
Hendra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 18 sty 2015, o 23:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 3 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Hendra »

Premislav pisze:To \(\displaystyle{ a_0}\) coś mi tu bruździ. Na co przejdzie wektor zerowy przestrzeni \(\displaystyle{ V}\), jeśli \(\displaystyle{ a_0 \neq 0}\)?
Ale jak możemy interpretować \(\displaystyle{ P(0)}\) jeśli argumentami mają być przekształcenia liniowe?
Ale faktycznie, wektor zerowy będzie problematyczny jeśli \(\displaystyle{ a_0 \neq 0}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Premislav »

Nie jestem pewien, ale mam wrażenie, że sformułowanie zadania jest trochę kiepskie. Gdyby to interpretować tak jak Ty piszesz, to zadanie nie ma sensu, bo wtedy przekształcenie bierze sobie przekształcenia liniowe (one są elementami dziedziny) i wypluwa jakieś inne, niekoniecznie liniowe przekształcenia, więc nie ma sensu sprawdzać, czy takie odwzorowanie jest liniowym przekształceniem \(\displaystyle{ V}\) w siebie, gdyż dziedziną tego odwzorowania nie jest \(\displaystyle{ V}\).
Moim zdaniem przez zapis
\(\displaystyle{ P(\phi)}\) należałoby rozumieć złożenie wielomianu \(\displaystyle{ P}\) z przekształceniem \(\displaystyle{ \phi}\) wg konwencji z tymi k-tymi złożeniami, czyli
\(\displaystyle{ P(\phi)(v)=a_n \phi^n(v)+\dots+a_1 \phi(v)+a_0}\) dla \(\displaystyle{ v \in V}\) i \(\displaystyle{ a_i \in K}\), gdzie \(\displaystyle{ K}\) jest ciałem skalarów, nad którym rozpatrujemy przestrzeń \(\displaystyle{ V}\) (ale wtedy też pytanie, jaki to ma sens, że wektor - mianowicie wektor zerowy - przechodzi na element ciała skalarów, a przecież wcale nie jest powiedziane, że w pewnym sensie \(\displaystyle{ K=V}\), np. że rozpatrujemy \(\displaystyle{ \RR}\) jako przestrzeń liniową nad \(\displaystyle{ \RR}\)). Ale absolutnej pewności nie mam...
Awatar użytkownika
Hendra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 18 sty 2015, o 23:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 3 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Hendra »

Premislav pisze:Nie jestem pewien, ale mam wrażenie, że sformułowanie zadania jest trochę kiepskie. Gdyby to interpretować tak jak Ty piszesz, to zadanie nie ma sensu, bo wtedy przekształcenie bierze sobie przekształcenia liniowe (one są elementami dziedziny) i wypluwa jakieś inne, niekoniecznie liniowe przekształcenia, więc nie ma sensu sprawdzać, czy takie odwzorowanie jest liniowym przekształceniem \(\displaystyle{ V}\) w siebie, gdyż dziedziną tego odwzorowania nie jest \(\displaystyle{ V}\).
Moim zdaniem przez zapis
\(\displaystyle{ P(\phi)}\) należałoby rozumieć złożenie wielomianu \(\displaystyle{ P}\) z przekształceniem \(\displaystyle{ \phi}\) wg konwencji z tymi k-tymi złożeniami, czyli
\(\displaystyle{ P(\phi)(v)=a_n \phi^n(v)+\dots+a_1 \phi(v)+a_0}\) dla \(\displaystyle{ v \in V}\) i \(\displaystyle{ a_i \in K}\), gdzie \(\displaystyle{ K}\) jest ciałem skalarów, nad którym rozpatrujemy przestrzeń \(\displaystyle{ V}\) (ale wtedy też pytanie, jaki to ma sens, że wektor - mianowicie wektor zerowy - przechodzi na element ciała skalarów, a przecież wcale nie jest powiedziane, że w pewnym sensie \(\displaystyle{ K=V}\), np. że rozpatrujemy \(\displaystyle{ \RR}\) jako przestrzeń liniową nad \(\displaystyle{ \RR}\)). Ale absolutnej pewności nie mam...
To jest bardzo możliwe. Zadanie jest z listy więc może być nie do końca dobrze sformułowane.
Szczerze mówiąc też nie rozumiałem jak interpretować \(\displaystyle{ P(\phi)}\).
Z tą drugą interpretacją jest dużo lepiej. I faktycznie wszystko załatwia \(\displaystyle{ a_0}\). Wielomian będzie przekształceniem liniowym dla \(\displaystyle{ a_0 = 0}\), w pozostałych przypadkach nie, prawda?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Premislav »

Zgadza się.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: a4karo »

Myślę, że to należy interpretować tak:
\(\displaystyle{ P(\varphi)(v)=\sum_{i=0}^n a_i\varphi^n(v)}\), gdzie \(\displaystyle{ \varphi^0=\mathrm{Id}}\)

Przy każdej innej interpretacji nie zgadzają sie obiekty (dodajemy skalar do wektora)
Awatar użytkownika
Hendra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 18 sty 2015, o 23:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 3 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: Hendra »

a4karo pisze:Myślę, że to należy interpretować tak:
\(\displaystyle{ P(\varphi)(v)=\sum_{i=0}^n a_i\varphi^n(v)}\), gdzie \(\displaystyle{ \varphi^0=\mathrm{Id}}\)

Przy każdej innej interpretacji nie zgadzają sie obiekty (dodajemy skalar do wektora)
To prawda. Też mi się wydaje, że taka interpretacja jest poprawna.
Przy innej (mojej początkowej) po prostu to wyrażenie nie miało sensu.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: NogaWeza »

Wobec takiej interpretacji jak to zadanie skończyć?

Tak intuicyjnie to dla każdego \(\displaystyle{ k}\) przekształcenie \(\displaystyle{ \phi ^k : V \rightarrow V}\), ale żeby również \(\displaystyle{ P (\phi) : V \rightarrow V}\) to potrzebna jest domkniętość ze względu na dodawanie i mnożenie przez skalar. Wtedy po zsumowaniu dostaniemy też element z \(\displaystyle{ V}\), dobrze myślę?

Na wiki wyczytałem, że nie zawsze zakłada się domkniętość, wobec tego pewnie nie wynika ona z aksjomatów przestrzeni liniowej. Pytanie: co gdy tej domkniętości nie zakładamy? Lub co, gdy rozważamy \(\displaystyle{ V}\) nad ciałem \(\displaystyle{ K}\), a któryś ze współczynników \(\displaystyle{ a_k}\) nie należy do tego ciała?
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Wielomian przyjmujący przekształcenia liniowe jako argumenty

Post autor: krl »

@NogaWeza: Po wpisie a4karo wszystko jest jasne. Twoje wątpliwości wynikają z braku precyzji widocznego w Twoim poście.
ODPOWIEDZ