Baza punktowa przestrzeni

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
Mlody Banach
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 22 lis 2016, o 22:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy

Baza punktowa przestrzeni

Post autor: Mlody Banach »

Witam!
Jak sprawdzić, czy układ punktów jest bazą punktową przestrzeni? Na przykład, niech \(\displaystyle{ M \subset \RR^{4}}\) będzie opisana równaniem \(\displaystyle{ x _{1}+x _{2}-x _{3}-x _{4} =3}\). Jak sprawdzić, czy układ punktów \(\displaystyle{ (1,1,-1,0),(1,0,0-1,-1),(3,0,0,0),(0,0,-1,-2)}\) jest bazą punktową przestrzeni \(\displaystyle{ M}\)? Zdaje mi się że wiem jak wyznaczyć jakąś bazę, mianowicie liczę sobię jak rozpinane jest \(\displaystyle{ T(M)}\) w ten sposób, że równanie przyrównuje do 0, biorę dowolny wektor, który to równanie spełnia, następnie wyznaczam z niego, przez co jest rozpinany (w tym przypadku wyszło mi, że \(\displaystyle{ T(M)=lin((1,-1,0,0),(0,1,1,0),(0,1,0,1))}\)) i dodaje ten punkt który tam wcześniej wyszedł nam. Z tego łatwo znaleźć już bazę, ale jak sprawdzić czy ten drugi zestaw tez jest bazą?
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Baza punktowa przestrzeni

Post autor: Cytryn »

Co to jest baza punktowa? Czy przestrzeń może mieć jakieś inne bazy (w algebrze liniowej)?
ODPOWIEDZ