Węzły Czebyszewa.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adinho58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 104 razy

Węzły Czebyszewa.

Post autor: adinho58 »

Witam.

Wzór na węzły Czebyszewa wygląda następująco:

\(\displaystyle{ x _{n} = \cos \left( \frac{2m +1}{2n +1 } \right) \pi}\) i moje pytanie brzmi co oznacza \(\displaystyle{ m}\) w tym wzorze ?
Bo domyślam się, że \(\displaystyle{ n}\) oznacza numer węzła.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 6 kwie 2017, o 09:45 przez Afish, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Temat umieszczony w złym dziale.
szw1710

Węzły Czebyszewa.

Post autor: szw1710 »

Takiego wzoru nie widziałem. Może stopień wielomianu Czebyszewa tak, że \(\displaystyle{ n=1,2,\dots,m?}\)
adinho58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 104 razy

Węzły Czebyszewa.

Post autor: adinho58 »

Wzór wygląda tak :

\(\displaystyle{ x _{n} = \cos ( \frac{2m +1}{2n +1 } ) \pi}\) , dla \(\displaystyle{ m = 0,1,2,...,n \(\displaystyle{ i średnio rozumiem ten zapis, czyli jak mam rozumieć tą część : \(\displaystyle{ m = 0,1,2,...,n \(\displaystyle{ ?}\)}\)}\)}\)
szw1710

Węzły Czebyszewa.

Post autor: szw1710 »

Tag zamykający ma być [/tex]

Więc potwierdza się to co napisałem powyżej. \(\displaystyle{ m}\) będzie stopniem wielomianu. Możemy to przetestować. Np. dla \(\displaystyle{ m=2}\) mamy węzły (o ile pamiętam) \(\displaystyle{ \pm\frac{\sqrt{2}}{2}}\). Sprawdź czy pasuje do wzoru.

Ogólnie na \(\displaystyle{ [-1,1]}\) wielomiany Czebyszewa mają postać \(\displaystyle{ T_m(x)=\cos(m\arccos x)}\).
adinho58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 104 razy

Węzły Czebyszewa.

Post autor: adinho58 »

Czyli jezeli stopień wielomianu wynosi \(\displaystyle{ m}\) to we wzorze \(\displaystyle{ m}\) się nie zmienia tak ?
miodzio1988

Węzły Czebyszewa.

Post autor: miodzio1988 »

zgadza się
ODPOWIEDZ