Formy kwadratowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
nebhe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2015, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 1 raz

Formy kwadratowe

Post autor: nebhe »

Jako, że na egzaminie zawsze pojawiają się formy kwadratowe, a ja kompletnie nie wiem o co chodzi to mógłby ktoś pomóc z rozwiązaniem z podpowiedziami albo ma jakiś materiał który fajnie tłumaczy formy kwadratowe?
a) dla jakich \(\displaystyle{ t \in R}\) forma kwadratowa \(\displaystyle{ q : R^{3} \rightarrow R}\), \(\displaystyle{ q(x_{1},x_{2},x_{3})=tx_{1}^{2}+2x_{2}^{2}+2x_{1}x_{2}+2x_{2}x_{3}}\) jest dodatnio określona?
b) Czy forma kwadratowa \(\displaystyle{ p : R^{3} \rightarrow R, p(x_{1},x_{2},x_{3})=2x_{1}x_{2}+2x_{2}x_{3}}\) jest ujemnie półokreślona?

Zależy mi na tym aby dowiedzieć się warunków na to aby forma była dodatno określona, półokreślona, ujemna itd oraz aby dowiedzieć się jak wyznaczać te rzeczy, które odpowiadają za te warunki.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Formy kwadratowe

Post autor: janusz47 »

a)

Macierz formy kwadratowej \(\displaystyle{ q}\):

\(\displaystyle{ M_{q}(x_{1},x_{2},x_{3})= \left [\begin{matrix}t&1&0\\1&0&1\\ 0&1&0\end{matrix}\right].}\)

Wyznaczniki macierzy:

\(\displaystyle{ d_{1}=t, \ \ d_{2}= -1<0, \ \ d_{3}=-t.}\)

Dla \(\displaystyle{ t\in \emptyset}\) forma kwadratowa jest dodatnio określona.


b)
Macierz formy kwadratowej \(\displaystyle{ p}\):

\(\displaystyle{ M_{p}(x_{1},x_{2},x_{3})= \left [\begin{matrix}0&1&1\\1&0&1\\ 0&1&0\end{matrix}\right].}\)

\(\displaystyle{ d_{1}=0, \ \ d_{2}= -1, \ \ d_{3}= -1.}\)

Forma \(\displaystyle{ p}\) jest ujemnie półokreślona.
ODPOWIEDZ