Wskazówka do zadania o znajdowaniu rozwiązań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lord_vader000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2016, o 18:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Wskazówka do zadania o znajdowaniu rozwiązań

Post autor: lord_vader000 »

Witam. Jest takie oto równanie: \(\displaystyle{ x^{2}(y-1) + y^{2}(x-1)=1}\) i trzeba je rozwiązać w liczbach całkowitych. Próbowałem wyznaczyć jedną zmienną za pomocą drugiej używając delty, ale wymagałoby znalezienia wszystkich wartości wielomianu czwartego stopnia, które są kwadratami liczb całkowitych. Ze spostrzeżeń to jeszcze mam takie, że obie liczby nie mogą być jednocześnie ujemne, a gdy obie są dodatnie to spełnia tylko para \(\displaystyle{ (2, 1)}\) (ponieważ będzie większe/mniejsze). Zwinąć jakoś sensownie w kwadraty też jakoś mi się nie udało. Czy moglibyście dać mi jakąś wskazówkę do tego zadania?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wskazówka do zadania o znajdowaniu rozwiązań

Post autor: Premislav »

A czemu para \(\displaystyle{ (1,2)}\) miałaby nie spełniać?

Proponuję podstawić \(\displaystyle{ p=x+y, q=xy}\). Przypadek \(\displaystyle{ p=-2}\) łatwo odrzucamy, zaś dla \(\displaystyle{ p\neq -2}\) otrzymujemy \(\displaystyle{ q= \frac{p^2+1}{p+2}}\).
Dla \(\displaystyle{ p}\) całkowitych dodatnich (czyli \(\displaystyle{ x+y>0}\)) łatwo pokazać, że jedyne rozwiązanie to \(\displaystyle{ p=3, q=2}\), gdyż wówczas mamy \(\displaystyle{ p-2< \frac{p^2+1}{p+2} <p}\) (zatem \(\displaystyle{ (x,y)=(1,2) \vee (x,y)=(2,1)}\)). Przypadek \(\displaystyle{ p=-1}\) oraz \(\displaystyle{ p=-3, p=-4}\) odrzucamy ręcznie (niestety dłubanina), korzystając (w przypadku p=-1) \(\displaystyle{ p^2 \ge 4q \Leftrightarrow (x-y)^2 \ge 0}\) albo po prostu użerając się z równaniami kwadratowymi, zaś dla całkowitych \(\displaystyle{ p<-4}\) jest z kolei:
\(\displaystyle{ p-2> \frac{p^2+1}{p+2}>p-4}\)
i też mamy do rozwiązania \(\displaystyle{ \frac{p^2+1}{p+2}=p-3}\) w całkowitych plus sprawdzenie, czy to daje jakieś rozwiązania w \(\displaystyle{ (x,y)}\) całkowitych.

Ostateczne rozwiązania (kwestii wiadomo jakiej ):
\(\displaystyle{ (x,y)=(1,2),(x,y)=(2,1)}\)
lord_vader000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2016, o 18:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Wskazówka do zadania o znajdowaniu rozwiązań

Post autor: lord_vader000 »

Dzięki, zapamiętam pomysł z podstawianiem. To rozwala zadanie.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Wskazówka do zadania o znajdowaniu rozwiązań

Post autor: Mruczek »

To jest zadanie 47 OM - II - 5:

We wzorcówce było inne podstawienie.
ODPOWIEDZ