Mnożenie macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jacekslemp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2 lis 2016, o 13:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 6 razy

Mnożenie macierzy

Post autor: jacekslemp »

Witam, w jaki sposób mogę pomnożyć macierze o takiej samej ilości kolumn i wierszy? Muszę obliczyć takie działanie:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}0&\frac{5}{2}&\frac{1}{4}\\-5&0&1\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{ccc}\frac{3}{2}&\frac{-3}{4}&\frac{7}{8}\\0&1&2\end{array}\right]}\)
Ostatnio zmieniony 6 gru 2016, o 21:47 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Mnożenie macierzy

Post autor: Benny01 »

Nie da się.
jacekslemp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2 lis 2016, o 13:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 6 razy

Mnożenie macierzy

Post autor: jacekslemp »

To może ja jakoś źle początek zrobiłem. Napiszę jakie było polecenie i działanie do wykonania.

Zadanie: Dla macierzy \(\displaystyle{ A, B, C}\) wykonać poniższe działanie: \(\displaystyle{ (2A-C)B}\)

gdzie:

\(\displaystyle{ A = \left[\begin{array}{ccc}\frac{1}{2}&\frac{1}{4}&\frac{1}{8}\\-1&0&1\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ B = \left[\begin{array}{ccc}\frac{3}{2}&\frac{-3}{4}&\frac{7}{8}\\0&1&2\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ C = \left[\begin{array}{ccc}1&-2&0\\3&0&1\end{array}\right]}\)

Czy jeśli tak się sprawa prezentuje, dalej nie będzie można tego pomnożyć? Czy jest może jakiś sposób żeby to policzyć? Chyba, że mogę to zostawić w formie iloczynu tych dwóch macierzy?
Ostatnio zmieniony 6 gru 2016, o 22:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Mnożenie macierzy

Post autor: Jan Kraszewski »

jacekslemp pisze:Czy jeśli tak się sprawa prezentuje, dalej nie będzie można tego pomnożyć?
Nie.
jacekslemp pisze:Czy jest może jakiś sposób żeby to policzyć?
Nie.
jacekslemp pisze:Chyba, że mogę to zostawić w formie iloczynu tych dwóch macierzy?
Nie, bo ten iloczyn nie ma sensu.

A może było \(\displaystyle{ (2A-C)B^T}\) ?

JK
ODPOWIEDZ