Wymiar jądra i wymiar obrazu.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Wymiar jądra i wymiar obrazu.

Post autor: pawlo392 »

Dla danego przekształcenia liniowego wyznaczyć wymiar \(\displaystyle{ Ker \varphi}\) i wymiar \(\displaystyle{ Im \varphi}\) jeżeli:
\(\displaystyle{ \varphi : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2 \ \varphi ((x,y,z))=(x,y+2z)}\)
Nie robiłem jeszcze zadania takiego typu.
Ale wiem, że \(\displaystyle{ dimV=dim(ker \varphi) + dim(Im \varphi)}\)
U nas \(\displaystyle{ dimV=3}\), więc wystarczy że wyznaczę jedno z nich.
Jądro wiem, że liczyło się w taki sposób, między innymi :
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}a&b&c\\d&e&f \end{array}\right] \left[\begin{array}{c}x&y&z \end{array}\right] =\left[\begin{array}{c}0&0&0\end{array}\right]}\)
Jednak po przepuszczeniu przez tę funkcję przykładowych wektorów \(\displaystyle{ v_1=(1,0,1) \ v_2=(0,0,1) \ v_3=(0,1,0)}\) Ale wtedy wychodzą mi trzy wektory w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\) więc, nie są liniowo niezależne. Nie wiem czy ta metoda ma w ogóle sens.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Wymiar jądra i wymiar obrazu.

Post autor: Premislav »

pawlo392 pisze:Jednak po przepuszczeniu przez tę funkcję przykładowych wektorów \(\displaystyle{ v_1=(1,0,1) \ v_2=(0,0,1) \ v_3=(0,1,0)}\) Ale wtedy wychodzą mi trzy wektory w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\) więc, nie są liniowo niezależne.
Nie rozumiem. Co do zaproponowanej metody, to jak najbardziej ma ona sens, ale nie wiem, co tu się na końcu dzieje, bo piszesz tak, jakbyś chciał wyznaczyć jądro przekształcenia, a działasz chyba nie w tę stronę.
Elementy \(\displaystyle{ Ker \varphi}\) to takie wektory \(\displaystyle{ (x,y,z) \in \RR^3}\), że
\(\displaystyle{ \varphi((x,y,z))=(0,0)}\), czyli
\(\displaystyle{ \begin{cases} x=0 \\ y+2z=0 \end{cases}}\)
Zatem \(\displaystyle{ Ker \varphi}\) można opisać tak:
\(\displaystyle{ Ker \varphi=\left\{(0,-2z,z):z \in \RR \right\}}\), czyli \(\displaystyle{ Ker \varphi=\Lin \left( (0,-2,1)\right)}\).
Zatem \(\displaystyle{ \dim Ker \varphi=1}\). No i dalej skorzystaj z tego faktu, który przytoczyłeś.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Wymiar jądra i wymiar obrazu.

Post autor: pawlo392 »

Premislav, Dziękuje, oto mi chodziło.
ODPOWIEDZ