Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
paleon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: paleon »

Witam, mam problem z następującym zadaniem.
Trzeba sprawdzić czy podane zbiory tworzą przestrzeń liniową nad ciałem liczb rzeczywistych z naturalnymi działaniami dodawania funkcji i mnożenia ich przez skalar.
Przykłady, które mi nie wyszły:
\(\displaystyle{ X = \left\{ f: \RR \rightarrow \RR: f \hbox{ jest funkcją okresową}\right\}}\)
oraz
\(\displaystyle{ X = \left\{ f: \RR \rightarrow \RR: f \hbox{ jest funkcją o okresie wymiernym} \right\}}\)

Zrobiłem tylko pierwszy, gdzie wyszło mi, że jest to przestrzeń, co nie zgodziło się z odpowiedzią.
Najpierw sprawdziłem czy \(\displaystyle{ (X,+)}\) jest grupą abelową, gdzie otrzymałem:
\(\displaystyle{ e}\) - funkcje przyjmującą niezależnie od argumentu wartość \(\displaystyle{ 0}\),
element przeciwny to funkcja \(\displaystyle{ \cdot (-1)}\).
Działanie "\(\displaystyle{ +}\)" jest oczywiście łączne i przemienne, ale nie jestem do końca pewny czy jest wewnętrzne, nie znalazłem zaprzeczenia, więc założyłem, że jest.

Dalej sprawdzałem warunki mnożenia, skalar wpływa na okres, ale do dyspozycji mamy wszystkie funkcje okresowe.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, o 19:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: a4karo »

paleon pisze: ale nie jestem do końca pewny czy jest wewnętrzne, nie znalazłem zaprzeczenia, więc założyłem, że jest.
Słabo szukałeś.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: Jan Kraszewski »

Jesteś pewny, że suma funkcji okresowych jest okresowa?

JK
paleon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: paleon »

Rozpatrzyłem kilka kombinacji funkcji trygonometrycznych w wolfram alpha, stała nic nie zmienia. Nie wziąłem natomiast pod uwagę funkcji Dirichleta, która podniesie wykres np. \(\displaystyle{ \sin (x)}\) w każdej wymiernej współrzędnej o \(\displaystyle{ 1}\). Czy to byłoby zaprzeczenie? Czy jakaś inna funkcja ma okres wymierny? Jeśli nie, to drugi podpunkt też jest rozwiązany. Są jakieś inne funkcje okresowe? Poza trygonometrycznymi, stałymi i dirichleta znalazłem jeszcze funkcje wykładniczą zmiennej zespolonej. Powinienem wziąć pod uwagę każde możliwe przyporządkowanie? Na przykład funkcje przyporządkowującą każdej liczbie naturalnej, albo wielokrotności jakiejś konkretnej liczby ustaloną stałą?
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, o 16:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: Jan Kraszewski »

paleon pisze:Czy jakaś inna funkcja ma okres wymierny? (...) Są jakieś inne funkcje okresowe?
Wychodzisz z błędnego przekonania, że istnieją tylko takie funkcje okresowe, które znasz albo o których jesteś w stanie znaleźć jakąś informację. A istnieje mnóstwo funkcji okresowych, o których w życiu nie usłyszysz...

Z konkretnych funkcji okresowych możesz korzystać wtedy, jeśli chcesz np. wskazać kontrprzykład (dwie funkcje okresowe, których suma nie jest okresowa). Ale jeżeli chcesz udowodnić jakieś twierdzenie ogólne, to nie możesz go dowodzić poprzez sprawdzenie, że jest prawdziwe dla wszystkich znanych Ci funkcji okresowych. Musisz wykonać ogólne rozumowanie, odwołujące się wyłącznie do definicji tych funkcji.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: a4karo »

NO dobra, żeby skanalizować dyskusję: znajdz okres funkcji \(\displaystyle{ \sin x+\sin \pi x}\) (o ile istnieje)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: Jan Kraszewski »

paleon pisze:Rozpatrzyłem kilka kombinacji funkcji trygonometrycznych w wolfram alpha, stała nic nie zmienia.
Jeszcze uwaga przed skanalizowaniem: powyższe też nie jest żadnym argumentem za czymkolwiek.

JK
paleon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: paleon »

Rozpatrzyłem już \(\displaystyle{ \sin \left( \sqrt{2}x \right) + \sin \left( 2x \right)}\), dziękuję za pomoc. Jeśli chodzi o drugi podpunkt w którym mam funkcje o okresie wymiernym, to co powinno się znaleźć w dowodzie? Mogę tylko pokazać że istnieje\(\displaystyle{ NWW}\) współczynników? jeśli chodzi o wolfram to mam tego pełną świadomość, chciałem tylko utwierdzić swoją, jak się okazało błędną, hipotezę.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, o 17:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: Jan Kraszewski »

Powinieneś spróbować dowieść, że suma dwóch dowolnych funkcji o okresach wymiernych jest funkcją o okresie wymiernym oraz ze przymnożenie funkcji o okresie wymiernym przez skalar daje funkcje o okresie wymiernym.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: a4karo »

paleon pisze:Rozpatrzyłem już \(\displaystyle{ \sin \left( \sqrt{2}x \right) + \sin \left( 2x \right)}\), dziękuję za pomoc.
Rozkręciłeś temat, to powiedz co Ci wyszło z tego rozpatrywania. Inaczej mówiąc: pokaż dowód, że rozpatrywana przez Ciebie funkcja nie jest okresowa.
paleon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: paleon »

Założyłem, że okresy muszą się "pokryć"
\(\displaystyle{ k \cdot t _{1} =m \cdot t _{2}}\), gdzie \(\displaystyle{ k,m\in \mathbb{Z}}\), a \(\displaystyle{ t _{1}, t _{2}}\) to okresy dowolnych funkcji \(\displaystyle{ f}\) oraz \(\displaystyle{ g}\).
Wyłączyłem \(\displaystyle{ "0"}\), podzieliłem przez pierwszy okres oraz \(\displaystyle{ m}\) i dostałem:
\(\displaystyle{ \frac{k}{m} = \frac{ t_{2} }{ t_{1} }}\)
co w pierwszym podpunkcie dowodzi, że nie jest to działanie wewnętrzne, a w drugim pokazuje, że jest. Może tak być?
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, o 19:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Używaj LaTeXa TYLKO do wyrażeń matematycznych.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: a4karo »

A skąd to założenie? Musisz je jakoś uzasadnić. A poza tym wcale nie musi być prawdziwe
paleon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: paleon »

Założyłem, że istnieją takie argumenty w których funkcje jednocześnie rozpoczynają kolejny okres (odpowiedni dla siebie). Odległość między tymi punktami, byłaby okresem sumy tych funkcji. Takie założenie jest błędne? W międzyczasie edytowałem też post, LaTeX jest jednak złem koniecznym
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: a4karo »

Tak, to założenie jest błędne.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Sprawdzenie czy jest przestrzenią liniową

Post autor: Jan Kraszewski »

paleon pisze:LaTeX jest jednak złem koniecznym
Nie głoś herezji...

JK
ODPOWIEDZ