Rozkład na ułamki

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
osidu2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2016, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych

Rozkład na ułamki

Post autor: osidu2 »

Hej,
Mam pytanie dotyczące rozkładu ułamków. Czy jeżeli nasz ułamek ma postać \(\displaystyle{ \frac{x^2-4}{x^4+x^2}}\) jedyny możliwy rozkład to \(\displaystyle{ \frac{Ax+B}{x^2}}\) + \(\displaystyle{ \frac{Cx+D}{x^2+1}}\)? Czy można mianownik rozpisać w ten sposób z użyciem liczb zespolonych \(\displaystyle{ \frac{Ax+B}{x^2}+\frac{C}{x-i}+\frac{D}{x+i}}\)?
Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, o 19:43 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład na ułamki

Post autor: Premislav »

Jak najbardziej można rozłożyć na ułamki proste zespolone, aczkolwiek jeśli na kolokwium z Analizy 1 wymagają od Ciebie wykonania "rozkładu na ułamki proste", to zapewne chodzi o rzeczywiste.
osidu2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2016, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych

Rozkład na ułamki

Post autor: osidu2 »

Właściwie to miałem to na kolokwium z algebry liniowej dosłownie kilka godzin temu. Zastanawiałem się nad tym przykładem, gdyż na ćwiczeniach kazano nam rozkładać \(\displaystyle{ \frac{x}{x^4+1}}\) na liczby zespolone co rozumiem, natomiast ułamek w postaci \(\displaystyle{ \frac{x}{x^2+1}}\) już pomijaliśmy i zostawialiśmy mianownik tak jak jest. Wydawało mi się to niekonsekwentne, dlatego rozłożyłem na liczby zespolone.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład na ułamki

Post autor: Premislav »

Ależ każdy wielomian czwartego (i wyższego też) stopnia można rozłożyć na iloczyn wielomianów stopnia co najwyżej dwa, więc to trochę inna sprawa. Z braku pierwiastków w \(\displaystyle{ \RR}\) nie wynika nierozkładalność w \(\displaystyle{ \RR}\).
Tutaj np. tak rozkładasz mianownik: po chwili kontemplacji wspomaganej dobrym ziołem lub grzybkami halucynogennymi dochodzimy do wniosku, że \(\displaystyle{ x^4+1=x^4+1+2x^2-2x^2=(x^2+1)^2-\left(\sqrt{2}x\right)^2=\dots}\)
osidu2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2016, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych

Rozkład na ułamki

Post autor: osidu2 »

Czyli rozumiem, że to co napisałem " \(\displaystyle{ \frac{Ax+B}{x^2}+\frac{C}{x-i}+\frac{D}{x+i}}\) " jest prawdą i mogę liczyć na choć jeden punkt haha ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Rozkład na ułamki

Post autor: Premislav »

Jest to prawdą, ale czy dostaniesz punkty, to już zależy od prowadzącego (nie powinno, ale takie są realia). Rozumiem, że współczynników \(\displaystyle{ A,B,C,D}\) nie obliczałeś?
osidu2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2016, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych

Rozkład na ułamki

Post autor: osidu2 »

Nie, nie obliczałem
ODPOWIEDZ