ortogonalizacja Gramma-Schmidta

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

ortogonalizacja Gramma-Schmidta

Post autor: blade »

Tak, wzór będzie ten sam.
Tzn. Po zamienieniu sobie kolejności, bo Ty chcesz zrobić to w kolejności \(\displaystyle{ (V_1, V_4, V_2, V_3)}\), wtedy \(\displaystyle{ V_1, V_4}\) wystarczy tylko unormować, a wzór na \(\displaystyle{ U_2, U_3}\) (Przypisując indeks odpowiadający indeksowi z \(\displaystyle{ V}\)) będzie odpowiednio taki jak wzór na wcześniejsze \(\displaystyle{ U_3, U_4}\), rozumiesz dlaczego?
Żeby była jasność:
Wtedy \(\displaystyle{ U_{2} = V_2 - \frac{V_2 \circ U_4}{U_4 \circ U_4}U_4 - \frac{V_2 \circ U_1}{U_1 \circ U_1}U_1}\)

Analogicznie, dla \(\displaystyle{ U_3}\)
Najprościej chyba będzie zamienić oznaczenie, wektorów, tak aby były znowu po kolei, a wtedy już tak jak wcześniej..

Mam nadzieje, że rozumiesz co mam na myśli.
marpus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 4 lut 2016, o 23:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 24 razy

ortogonalizacja Gramma-Schmidta

Post autor: marpus »

Najlepiej jak je tutaj wypisze, wtedy się dowiem czy dobrze rozumiem bo mam troche mętlik teraz

\(\displaystyle{ U_{1}=V_{1}}\)
\(\displaystyle{ U_{2}=V_{4}}\)
\(\displaystyle{ U_{3}=V_{2} - \frac{V_{2}*U_{1}}{U_{1}*U_{1}}U_{1} - \frac{V_{2}*U_{2}}{U_{2}*U_{2}}
U_{2}}\)

\(\displaystyle{ U_{4}=V_{3} - \frac{V_{3}*U_{1}}{U_{1}*U_{1}}U_{1} - \frac{V_{3}*U_{2}}{U_{2}*U_{2}}
U_{2} - \frac{V_{3}*U_{3}}{U_{3}*U_{3}}U_{3}}\)


dobrze rozumiem?
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

ortogonalizacja Gramma-Schmidta

Post autor: blade »

Wygląda OK.

Pamiętaj tylko, że to nie jest zwykły iloczyn, tylko iloczyn skalarny, oznaczany (domyślnie) przez \(\displaystyle{ \circ}\), nie czepiam się, mówię tylko, ponieważ czepialski prowadzący mógłby się tego uczepić (mój na pewno by to zrobił ).
marpus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 4 lut 2016, o 23:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 24 razy

ortogonalizacja Gramma-Schmidta

Post autor: marpus »

wiem, wiem
Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ