Operacje na przedziałach liczbowych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
step
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2016, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: step »

Cześć,

czytam sobie o przedziałach liczbowych i zauważyłem, że w jednych materiałach przedziały można dodać tak

\(\displaystyle{ \left[ 1, 4\right] + \left[ 3, 2\right] = \left[ 4,6\right]}\)

podczas gdy w innych źródłach sumę przedziałów oblicza się tak:

\(\displaystyle{ \left\langle 1,3\right\rangle \cup \left\langle 2,5\right\rangle = \left\langle 1,5\right\rangle}\)

to czym różnią się te przedziały? Jakie mają formalne nazwy? I najważniejsze czy możecie polecić jakieś książki dotyczące właśnie przedziałów liczbowych i operacji na nich? W sieci jest sporo informacji ale wszystkie skupiają się tylko na podstawowych operacjach i to jeszcze w tych najprostszych przypadkach.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: NogaWeza »

To drugie to poprawna suma mnogościowa. To pierwsze wygląda mi bardziej na dodawanie wektorów, czyli współrzędna do współrzędnej.
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: Santiago A »

Pierwszą sumę nazywa się kompleksową, żeby odróżnić od prostej, algebraicznej (\(\displaystyle{ \oplus}\)) i teoriomnogościowej unii (\(\displaystyle{ \cup}\)). Definicja nie jest skomplikowana, \(\displaystyle{ A + B = \{a + b : a \in A, b \in B\}}\). Żeby lepiej zrozumieć, czym ta operacja jest, radzę policzyć na przykład \(\displaystyle{ ([-2,-1] \cup [1, 2]) + ([-2,-1] \cup [1, 2])}\) i porównać wynik z \(\displaystyle{ 2 \cdot ([-2,-1] \cup [1, 2])}\), gdzie \(\displaystyle{ a \cdot X = \{ax : x \in X\}}\).

Uwaga. Jeżeli w pierwszej sumie mamy przedziały, a nie wektory, to poprawny wynik jest inny, gdyż \(\displaystyle{ [3, 2] = \varnothing}\).
step
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2016, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: step »

Zgadza się Santiago A, podałem błędny przykład i dlatego źle również napisałem wynik chodzi o przedziały liczbowe
gdzie
\(\displaystyle{ a \le b}\)
więc poprawnie powinno być tak

\(\displaystyle{ \left[ 1, 4\right] + \left[ 2, 3\right] = \left[ 3,7\right]}\)

A tą pierwszą opcję dodawania przedziałów liczbowych znalazłem pod hasłem "integers intervals". Ale dalej nie wiem jak mam to interpretować, jeżeli mam dodać dwa przedziały składające się z liczb całkowitych to którą wersję mam stosować? To powinno być zawsze jakoś wyszczególnione np "Oblicz sumę kompleksową przedziałów liczbowych..." lub "Oblicz sumę algebraiczną przedzialów liczbowych..."?

Do pierwszej wersji na wiki jest taki wzór na dodawanie przedziałów:

\(\displaystyle{ \left[ x_{1}, x_{2} \right] + \left[ y_{1}, y_{2} \right] = \left[ x_{1} + y_{1}, x_{2}+ y_{2} \right]}\)
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: Santiago A »

Przedział, który składa się z samych liczb całkowitych, jest albo jednoelementowy (na przykład \(\displaystyle{ [5,5] = \{5\}}\)), albo pusty. W teorii mnogości używa się tylko \(\displaystyle{ \cup}\), \(\displaystyle{ \oplus}\) pojawia się w algebrze (dla przestrzeni liniowych albo przynajmniej grup) i topologii, natomiast suma kompleksowa praktycznie nie ma zastosowań (może trochę w teorii liczb?).

Zauważ, że w podobny sposób dają się określić inne działania, na przykład mnożenie. Dokładniej, niech \(\displaystyle{ \star}\) będzie dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem lub dzieleniem. Wtedy \(\displaystyle{ [a, b] \star [c, d] = [\min X, \max X]}\), gdzie \(\displaystyle{ X}\) to zbiór \(\displaystyle{ \{a \star c,a \star d,b \star c,b \star d\}}\) (o ile przedział \(\displaystyle{ [c,d]}\) nie zawiera zera).
step
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2016, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: step »

Przedział, który składa się z samych liczb całkowitych, jest albo jednoelementowy (na przykład [5,5] = {5}), albo pusty.
Dlaczego tak? Przecież takich przedziałów jest nieskończenie wiele np [-15,256], [-5,5], [0,10] itd.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: AloneAngel »

Ale do każdego z tych przedziałów należy każda liczba, nie tylko całkowite. Np. w podanych przez Ciebie przedziałach znajduje się liczba \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\), która całkowitą być nie chce.
step
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2016, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: step »

No tak ale to nie wystarczy określić sobie formalnie wzorem że chodzi mi o przedział składający się tylko z liczb całkowitych? I wtedy mam przedział

\(\displaystyle{ \left[ -2,2\right] = \left\{ -2,-1,0,1,2\right\}}\)

Czy znacie jakieś dobre książki materiały, które wyczerpująco opisują temat przedziałów liczbowych? Bo to co ja znalazłem opisywało proste przypadki natomiast brakowało takich rzeczy jak np operacje na przedziałach rozłącznych np suma dwóch przedziałów rozłącznych, czy można zsumować przedziały gdy nie zawierają części wspólnej ale " dają ciągłość" przedziału np

\(\displaystyle{ \left\langle 2,5\right) + \left\langle 5, 9\right\rangle}\)

i wiele innych kwestii dotyczących operacji na przedziałach liczbowych.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2016, o 19:28 przez step, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Operacje na przedziałach liczbowych

Post autor: Kaf »

To jest przedział w zbiorze częściowo uporządkowanym \(\displaystyle{ \left( \ZZ , \le\right)}\)
ODPOWIEDZ