Problem z minusem - równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
hubot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: hubot »

Postanowiłem się wziąć za algebrę liniową i mam problem z prawdopodobnie prostym błędem rachunkowym tylko nie wiem gdzie. Treść zadania brzmi:
Zad.1
Rozwiąż równania:
- (jakieś inne równanie, z którym się już wcześniej uporałem)
- \(\displaystyle{ X\begin{bmatrix}-2 & 3 \\ 1 & 5\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}2 & -2 \\ 1 & -4\end{bmatrix}}\)
- (kolejne 10 równań)
Podczas rozwiązywania tego równania najpierw zapisałem je:
\(\displaystyle{ X\begin{bmatrix}-2 & 3 \\ 1 & 5\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}2 & -2 \\ 1 & -4\end{bmatrix}}\),
potem przemnożyłem prawostronnie przez \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}-2 & 3 \\ 1 & 5\end{bmatrix}^{-1}}\) i wyszedłem na takie coś:
\(\displaystyle{ X=\begin{bmatrix}2 & -2 \\ 1 & -4\end{bmatrix}\begin{bmatrix}-2 & 3 \\ 1 & 5\end{bmatrix}^{-1}}\). Następnie wyliczyłem wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}-2 & 3 \\ 1 & 5\end{bmatrix}}\), który mi wyszedł -13 [(-2*5)-(3*1)] i wyliczyłem z tego macierz odwrotną ze wzoru \(\displaystyle{ A^{-1}=\frac{1}{\det A}(A^D)^T}\), gdzie \(\displaystyle{ A^D}\) to jest macierz dopełnień. Wykonałem następujące kroki: \(\displaystyle{ A^{-1}=-\frac{1}{13}\begin{bmatrix}\vert 5 \vert & -\vert 1 \vert \\ -\vert 3 \vert & \vert -2 \vert \end{bmatrix}^T=-\frac{1}{13}\begin{bmatrix} 5 & -1 \\ -3 & -2 \end{bmatrix}^T=-\frac{1}{13}\begin{bmatrix} 5 & -3 \\ -1 & -2 \end{bmatrix}}\). Po pomnożeniu macierzy \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}2 & -2 \\ 1 & -4\end{bmatrix}}\) przez \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 5 & -3 \\ -1 & -2 \end{bmatrix}}\) wyszedłem na takie coś \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & 5\end{bmatrix}}\) i zapisałem wynik jako \(\displaystyle{ -\frac{1}{13}\begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & 5\end{bmatrix}}\). W kursie mam napisane że ma wyjść \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & -5\end{bmatrix}}\). Nie wiem co robię źle. Ktoś mi podpowie?
miodzio1988

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: miodzio1988 »

Wstaw obie odpowiedzi do tego równania. CO wychodzi?
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: mostostalek »

macierz dopełnień??

[edit]
a w ogóle kto powiedział, że robisz błąd? Twoje rozwiązanie jest poprawne
hubot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: hubot »

Nie no, nie rozumiem tego. Wstawiam do równania \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & 5\end{bmatrix}}\) i mi wychodzi prawidłowo a jak wstawiam to drugie, z minusem to mi wychodzą jakieś dziwne ułamki. Nie wiem co jest grane. W rozwiązaniach do zadań pisze, że prawidłowe jest to drugie.
miodzio1988

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: miodzio1988 »

hubot pisze:Nie no, nie rozumiem tego. Wstawiam do równania \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & 5\end{bmatrix}}\) i mi wychodzi prawidłowo .
Wstaw jeszcze raz, bo nie wychodzi prawidłowo
hubot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: hubot »

miodzio1988, ale zdajesz sobie sprawę że to co Ci wyjdzie po podstawieniu tej macierzy musisz pomnożyć przez \(\displaystyle{ -\frac{1}{13}}\)? Nie napisałem dokładnie.-- 10 lip 2016, o 16:04 --Sorki, ale zapomniałem o tej liczbie. Przed wynikiem ma być \(\displaystyle{ -\frac{1}{13}}\) razy macierz. W kursie w wyniku jest \(\displaystyle{ -\frac{1}{13}\begin{bmatrix}12 & -2 \\ 9 & -5\end{bmatrix}}\).
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: dec1 »

Ma być bez minusa przy piątce, dobrze masz
hubot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: hubot »

To dlaczego w rozwiązaniu jest inaczej?
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: Santiago A »

Uwaga formalna - zanim przemnożyłeś obie strony równania przez macierz odwrotną, powinieneś sprawdzić, iż ona w ogóle istnieje, to znaczy policzyć stosowny wyznacznik i sprawdzić, że nie jest zerem.
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: mostostalek »

hubot pisze:To dlaczego w rozwiązaniu jest inaczej?
A czy autor podręcznika nie mógł się pomylić?
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: kalwi »

hubot, jak chcesz sprawdzać takie rzeczy, to najwygodniej w wolframie:

Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=%7B%7Ba,b%7D,%7Bc,d%7D%7D%7B%7B-2,3%7D,%7B1,5%7D%7D%3D%7B%7B2,-2%7D,%7B1,-4%7D%7D
hubot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 4 sty 2015, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: hubot »

Santiago A pisze:Uwaga formalna - zanim przemnożyłeś obie strony równania przez macierz odwrotną, powinieneś sprawdzić, iż ona w ogóle istnieje, to znaczy policzyć stosowny wyznacznik i sprawdzić, że nie jest zerem.
Zawsze tak robię przy liczeniu macierzy odwrotnych. Tylko że tutaj już od razu zacząłem liczyć macierz odwrotną bo wcześniej na papierze sprawdzałem już wyznacznik.

Jeszcze zadania z wektorów liniowo niezależnych, układów równań Cramera i metody Gaussa, i kończę ten tutorial o macierzach. Czy według was przerobić po macierzach liczby zespolone to dobry pomysł?
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Problem z minusem - równanie macierzowe

Post autor: kalwi »

Jeszcze pominąłeś diagonalizację macierzy.
Liczby zespolone mogą być, czemu by nie. Jak chcesz jakieś zadania z rozwiązaniami z tego to spójrz tu
ODPOWIEDZ