Przestrzeń liniowa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Przestrzeń liniowa

Post autor: max123321 »

Wykazać, ze pierścień wielomianów zmiennej rzeczywistej stopnia mniejszego równego \(\displaystyle{ n}\) jest przestrzenią liniową nad ciałem \(\displaystyle{ R}\).

Niby znam definicję, ale nie wiem jakie działania rozpatrujemy i które w jakim przypadku. Czy rozważamy zwykłe dodawanie i mnożenie w \(\displaystyle{ R}\)?
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Przestrzeń liniowa

Post autor: squared »

Wielomiany normalnie dodajemy i mnożymy, tak jak zawsze np.

\(\displaystyle{ (7x^3+2)+(3x^2+1)=7x^3+3x^2+3}\), czyli dodajemy do siebie współczynniki.
\(\displaystyle{ 2(7x^3+2)=14x^3+4}\), czyli mnożymy współczynniki wielomianu przez skalar.

Tak wygląda tu dodawanie i mnożenie.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Przestrzeń liniowa

Post autor: max123321 »

No ta, ale w definicji przestrzeni liniowej występują takie znaczki, które oznaczają jakieś działania. Skąd wiemy jakie to działania?
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Przestrzeń liniowa

Post autor: squared »

Jak dodaje się wielomiany? No tylko tak jak napisałem. Oczywiście można próbować wymyślić coś innego, ale tradycyjnie piszą "dodawanie wielomianów" lub "mnożenie wielomianów przez skalar" definiujemy tak jak napisałem.

Zatem jak wiesz przestrzeń liniowa to trójka \(\displaystyle{ (V,+,\cdot)}\) (nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\)). spełniająca szczególne własności. W tym zadaniu, tym konkretnym przykładzie \(\displaystyle{ +}\) to dodawanie wielomianów (w sposób, który wytłumaczyłem), zaś \(\displaystyle{ \cdot}\) to mnożenie przez skalar w sposób, który również pokazałem. Wystarczy pokazać, że tak definiowane działania spełniają własności przestrzeni liniowej.
ODPOWIEDZ