Odzworowanie liniowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jasio325
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Odzworowanie liniowe

Post autor: jasio325 »

Odwzorowanie liniowe \(\displaystyle{ P: \RR^{3} \rightarrow \RR^{3}}\) przyjmuje na wektorach bazy \(\displaystyle{ e_{1}=(1,0,1), e_{2}=(0,1,1), e_{3}=(1,1,0)}\) wartości \(\displaystyle{ P(e_{1})=(1,1,0), P(e_{2})=(0,1,0), P(e_{3})=(0,0,2)}\). Obliczyć wartość \(\displaystyle{ P(2,2,2)}\).

Nie wiem jak wyznaczyć wzór przekształcenia. Kombinowałem \(\displaystyle{ P(x,y,z)= \alpha (e_{1}) + \beta (e_{2}) + \gamma (e_{3})}\), ale nie mogłem wyliczyć współczynników \(\displaystyle{ \alpha , \beta}\) i \(\displaystyle{ \gamma}\), nie jestem nawet pewien czy to trzeba tak liczyć czy jest jakiś inny sposób. Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Ostatnio zmieniony 22 cze 2016, o 23:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Odzworowanie liniowe

Post autor: Premislav »

Nie pytają Cię przecież o wzór przekształcenia. Można go znaleźć, ale nie trzeba.
Możesz przedstawić wektor \(\displaystyle{ (2,2,2)}\) w postaci kombinacji liniowej wektorów \(\displaystyle{ e_1,e_2, e_3}\), tj. \(\displaystyle{ (2,2,2)=\alpha \cdot e_1+\beta \cdot e_2+\gamma \cdot e_3}\)
(to jest układ trzech równań z trzema niewiadomymi, znajdujesz po prostu odpowiednie wartości \(\displaystyle{ \alpha}\), \(\displaystyle{ \beta}\) i \(\displaystyle{ \gamma}\)).
Skoro odwzorowanie \(\displaystyle{ P}\) jest liniowe i \(\displaystyle{ (2,2,2)=\alpha \cdot e_1+\beta \cdot e_2+\gamma \cdot e_3}\), to \(\displaystyle{ P((2,2,2))=\alpha \cdot P(e_1)+\beta\cdot P(e_2)+\gamma \cdot P(e_3).}\)
jasio325
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Odzworowanie liniowe

Post autor: jasio325 »

Faktycznie, wzór na przekształcenie w tym zadaniu mi nie był do niczego potrzebny, dzięki wielkie
ODPOWIEDZ