Układ równań - metoda Gaussa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
bielu000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 12 gru 2010, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Berest
Podziękował: 2 razy

Układ równań - metoda Gaussa

Post autor: bielu000 »

Cześć mam taki układ równań:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x-2y+z+t -u= 0\\2x+y-z-t+u =0\\ x+7y-5z-5t+5u=0 \\3x-y-2z+t-u=0 \end{array}}\)


Po stworzeniu macierzy i wyzerowaniu pierwszej kolumny tak aby stworzyć "macierz schodkową" utknąłem w miejscu:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&-2&1&1&-1&0\\0&5&-3&-3&3&0\\0&9&-6&-6&6&0 \\ 0&5&-5&-2&2&0\end{bmatrix}}\)

Albo nieułamkowe rozwiązanie jest tutaj niemożliwe, albo już za długo siedzę przy tej matmie i tego nie widzę. Jakkolwiek bym nie kombinował z kolumnami i wierszami to nie uda się tego jakoś sensownie wyzerować. Ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Układ równań - metoda Gaussa

Post autor: Slup »

Czemu nie lubisz ułamków?
bielu000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 12 gru 2010, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Berest
Podziękował: 2 razy

Układ równań - metoda Gaussa

Post autor: bielu000 »

Bo liczby całkowite wyglądają na takie bardziej...doskonałe

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 2x+y+z+w=7\\5x+5y+2z+7w=1\\-x+2y-z+4w=2 \end{array}}\)

Czy ten układ równań jest sprzeczny? Z moich obliczeń tak wynika, niestety nie posiadam odpowiedzi.

//Edit znalazłem fajny kalkulator w Internecie, który potwierdził mój wynik.

Zdanie z układem równań z pierwszego posta nadal aktualne.

Albo zapytam też inaczej - czy jest jakaś inna metoda do sprawdzenia tylko czy układ nie jest sprzeczny? Przyznam, że liczenie na ułamkach jest trochę mozolne, i przydałoby się to przyspieszyć. Czy jeżeli w ostatnim wierszu wyjdzie mi, że układ jest sprzeczny, tj. same zera pod współczynnikami, a w ostatniej kolumnie i ostatnim wierszy cyfra różna od zera to czy muszę jakoś dodatkowo udowadniać, że ten układ nie ma rozwiązań czy takie coś wystarczy?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Układ równań - metoda Gaussa

Post autor: a4karo »

Twierdzenie Kroneckera-Capellego
ODPOWIEDZ