Czy zbiory są podprzestrzeniami R^4

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
wazka260196
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 paź 2014, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 14 razy

Czy zbiory są podprzestrzeniami R^4

Post autor: wazka260196 »

Tak jak w pytaniu. Czy te zbiory są podprzestrzeniami \(\displaystyle{ \mathbb{R} ^{4}}\):

a) \(\displaystyle{ V=\left\{ \left( x,2x,y,2y+1\right) \in \mathbb{R} ^{4}:x,y \in \mathbb{R} \right\}}\)
b) \(\displaystyle{ V=\left\{ \left(y+x+3z,2x-y,y,-y+z\right) \in \mathbb{R} ^{4}:x,y,z \in \mathbb{R} \right\}}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Czy zbiory są podprzestrzeniami R^4

Post autor: Premislav »

a) wskazówka: czy do tego zbioru należy wektor zerowy \(\displaystyle{ \RR^{4}}\)? Przyrównaj po współrzędnych.
b) tak; elementy \(\displaystyle{ V}\) można zapisać w postaci
\(\displaystyle{ x\cdot (1,2,0,0)^{T}+y\cdot(1,-1,1,-1)^{T}+z\cdot(3,0,0,1)^{T}}\) dla \(\displaystyle{ x,y,z \in \RR}\). Czy opierając się na tym, potrafisz uzasadnić, że to jest podprzestrzeń?
wazka260196
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 paź 2014, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 14 razy

Czy zbiory są podprzestrzeniami R^4

Post autor: wazka260196 »

Na kolokwium zadanie to rozwiązałem w następujący sposób:

Niech:
\(\displaystyle{ \vec{ v_{1} } \in V}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{ v_{1} } = \left( x_{1},2x_{1},y_{1},2y_{1} + 1 \right)}\)
\(\displaystyle{ \vec{ v_{2} } \in V}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{ v_{2} } = \left( x_{2},2x_{2},y_{2},2y_{2} + 1 \right)}\)

Zbadałem czy również kombinacja liniowa tych wektorów należy do \(\displaystyle{ V}\):
\(\displaystyle{ \alpha \vec{ v_{1} } + \beta \vec{ v_{2} }}\)

Po pogrupowaniu wyrazów wyszło mi iż \(\displaystyle{ \alpha \vec{ v_{1} } + \beta \vec{ v_{2} } = \left( \alpha x_{1} + \beta x_{2}, 2 \left(\alpha x_{1} + \beta x_{2} \right), \alpha y_{1} + \beta y_{2} , \alpha\left( 2y_{1} + 1\right) + \beta\left( 2y_{2}+1\right) \right)}\)

Zauważyłem że ostatni współczynnik nie ma postaci takiej jak w \(\displaystyle{ \vec{ v_{1} }}\) lub \(\displaystyle{ \vec{ v_{2} }}\), ponieważ \(\displaystyle{ 2\alpha x_{1} + 2\beta x_{2} + 1 \neq 2\alpha y_{1} + 2\beta y_{2} + \alpha + \beta}\).

Drugi przykład wykonałem analogicznie. Czy jest to poprawne rozumowanie (w szczególności część z porównywaniem postaci współczynników)?
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Czy zbiory są podprzestrzeniami R^4

Post autor: Kacperdev »

Bardzo na około. Wystarczy jak już zostało wspomniane sprawdzić, czy wektor zerowy nalezy do przestrzeni.

Poza tym skąd wiesz jaka powinna być postać?
Najlepiej jak już sprawdzasz kombinacje liniową pokazać, że nie dla każdego \(\displaystyle{ \alpha, \beta}\) kombinacja należy do przestrzeni.
ODPOWIEDZ