Metoda eliminacji Gaussa do rozwiazania rownan

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
dram
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 13 paź 2015, o 00:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy

Metoda eliminacji Gaussa do rozwiazania rownan

Post autor: dram »

Cześć wam.

Jeżeli wychodzi mi w metodzie eliminacji Gaussa jakaś macierz, z której wynika ze będę miał 2 parametry,
To które zmienne będą niewiadome a które parametrami?

Mam zapisane ze niewiadome powinny być liniowo niezależne, wiem kiedy wektory są liniowo niezależne, ale kiedy niewiadome są?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2016, o 10:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: To był Gauss, a nie gauss.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Metoda eliminacji Gaussa do rozwiazania rownan

Post autor: SlotaWoj »

Najbezpieczniej, gdy parametrami są zmienne odpowiadające dwóm (w Twoim przypadku) ostatnim kolumnom macierzy głównej układu, bo w macierzy „w postaci Gaussa” zmienne odpowiadające kolumnom po lewej na pewno są niezależne (tyle zmiennych, ile wynosi rząd macierzy).
dram
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 13 paź 2015, o 00:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy

Metoda eliminacji Gaussa do rozwiazania rownan

Post autor: dram »

No właśnie co to znaczy ze zmienne są niezależne? Jak to sprawdzić?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Metoda eliminacji Gaussa do rozwiazania rownan

Post autor: SlotaWoj »

Dla mnie termin „zmienne niezależne” jest tu skrótem myślowym i nie należy go utożsamiać ze znaczeniem, które posiada w fizyce.
Zmienne w układzie równań liniowych są niezależne, jeżeli odpowiadające im kolumny macierzy układu są niezależne, co oznacza, że w macierzy doprowadzonej do „postaci Gaussa”, w każdej odpowiadającej im kolumnie, ostatni (licząc od góry), różny od zera element jest na innej „wysokości”.
ODPOWIEDZ