Układ równań zależny od parametru

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
MrStupid69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2014, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 13 razy

Układ równań zależny od parametru

Post autor: MrStupid69 »

W zależności od parametru \(\displaystyle{ p}\) podać liczbę rozwiązań układu równań
\(\displaystyle{ \begin{cases} x-y+z-t=0 \\ x+3y-z+t=1 \\ x-5y+3z-t=p \end{cases}}\)
. Wyznaczyć te rozwiązania.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Układ równań zależny od parametru

Post autor: Premislav »

Rozwiązań będzie albo zero, albo nieskończenie wiele, bo masz więcej niewiadomych niż równań (a te równania są wszystkie pierwszego stopnia).
Możesz napisać macierz układu i sprowadzić ją do postaci schodkowej.
MrStupid69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2014, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 13 razy

Układ równań zależny od parametru

Post autor: MrStupid69 »

Sprowadziłem do postaci schodkowej i nie wiem jak wykończyć to zadanie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Układ równań zależny od parametru

Post autor: Premislav »

OK, no to eliminacji postać układu równań wychodzi o taka (gdybyś jednakowoż nie sprowadził/miał wątpliwości):
\(\displaystyle{ \begin{cases}x-y+z-t=0 \\y- \frac{1}{2}z+ \frac{1}{2}t= \frac{1}{4} \\t= \frac{1+p}{2} \end{cases}}\)
Macierz główna po wykonaniu algorytmu wygląda u mnie tak:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&-1&1&-1\\0&1& -\frac{1}{2}& \frac{1}{2} \\0&0&0&1\end{array}\right]}\)
A macierz rozszerzona o tak:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&-1&1&-1&0\\0&1& -\frac{1}{2}& \frac{1}{2}& \frac{1}{4} \\0&0&0&1& \frac{1+p}{2} \end{array}\right]}\)
(tam jeszcze powinna być ta kreseczka pionowa, ale nie wiem, jak ją zrobić, a nie lubię się wczytywać w oprogramowanie \(\displaystyle{ \LaTeX}\)a).
Jako że rząd macierzy głównej jest równy rzędowi macierzy rozszerzonej i mniejszy od liczby zmiennych o \(\displaystyle{ 1}\), to....
Darujemy sobie opisanie przekształceń do tej postaci prowadzących - zwykła metoda eliminacji Gaussa (ten Gauss to element obcy rasowo i koniecznie trzeba go wyeliminować - dlatego wykładowca algebry liniowej u mnie pisał "Gaussa metoda eliminacji").

Aha, i o oczywiście napisałem tam w poprzednim poście bzdurę, bo jeszcze ważne jest to, że żadne z tych równań nie jest kombinacją pozostałych - ale to wynika z tego co otrzymaliśmy, przeprowadziwszy eliminację.
ODPOWIEDZ