Przedstawianie na płaszczyźnie zespolonej zbiór...

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
koralina19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 6 gru 2015, o 00:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Przedstawianie na płaszczyźnie zespolonej zbiór...

Post autor: koralina19 »

... spełniających warunek. Takie najprawdopodobniej będę miała zadanie na kolokwium. Czy ktoś byłby w stanie wytłumaczyć mi na czym to polega, ponieważ nie wiem za co się zabrać rozwiązując tego typu zadanie, a przecież nie wykuję gotowych odpowiedzi

Np. \(\displaystyle{ |z^2+1|=|z+i|}\)
Ostatnio zmieniony 7 gru 2015, o 16:53 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Przedstawianie na płaszczyźnie zespolonej zbiór...

Post autor: Peter Zof »

Skorzystaj z tego, że moduł iloczynu jest iloczynem modułów.

Wskazówka:
Ukryta treść:    
koralina19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 6 gru 2015, o 00:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Przedstawianie na płaszczyźnie zespolonej zbiór...

Post autor: koralina19 »

A jak to w ogóle zaznaczyć na płaszczyźnie to mi też sprawia kłopot? I do jakiej postaci doprowadzać równania, czy jest jakaś ogólna zasada
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Przedstawianie na płaszczyźnie zespolonej zbiór...

Post autor: Peter Zof »

\(\displaystyle{ |z^2+1|=|z+i|}\)
\(\displaystyle{ |z+i| \cdot |z-i|=|z+i|}\)

Teraz podzielmy obie strony przez \(\displaystyle{ |z+i|}\) pamiętając o tym, aby nie podzielić przez zero, a więc zakładamy tu że \(\displaystyle{ |z+i| \neq 0 \Leftrightarrow z \neq -i}\). Tak więc, przy założeniu że \(\displaystyle{ z \neq -i}\) otrzymujemy że \(\displaystyle{ |z-i|=1}\) co oznacza że równanie spełniają wszystkie liczby zespolone \(\displaystyle{ z \in \mathbb{C}}\) takie, że ich odległość od \(\displaystyle{ i \in \mathbb{C}}\) jest równa \(\displaystyle{ 1}\). Dodatkowo musimy sprawdzić czy liczba \(\displaystyle{ -i}\) spełnia równanie, ale myślę że z tym sobie poradzisz

Zbiór rozwiązań można zapisać jako \(\displaystyle{ \Lambda = \{z \in \mathbb{C} \colon |z-i|=1\} \cup \{-i\}}\)
ODPOWIEDZ