Trzy wektory genrujące całą przestrzeń

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
takanator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 31 lip 2014, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Matykaland
Podziękował: 58 razy

Trzy wektory genrujące całą przestrzeń

Post autor: takanator »

1) W \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\) dane są trzy wektory \(\displaystyle{ u = (0,1,-1) \ v = (-1,0,1) \ w = (1,-1,0)}\). Podaj wymiar oraz bazę podprzestrzeni generowanej przez te wektory.

Wiem że te wektory są liniowo zależne, a parami liniowo nie zależne więc jeden z nich nie jest nam do bazy potrzebny. Z czego teraz będzie wynikało że dwa pozostałe będą bazą? Jak sprawdzić czy wygenerują całą przestrzeń?

Podobne zadanie.
2) Dane są dwa układy wektorów: \(\displaystyle{ B_1: (1, i, 1+i),(i, -1,2-i), (0,0,3)}\) i \(\displaystyle{ B_2: (2i,1,0),(2,-i,1),(0,1+i,1-i)}\). Sprawdź czy któryś z tych układów stanowi bazę podprzestrzeni \(\displaystyle{ \mathbb{C}^3(\mathbb{C})}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{C}^3(\mathbb{R})}\).

I tutaj mam ten sam problem, jak pokażę że wektory są liniowo niezależne jak mam pokazać że są w stanie wygenerować całą przestrzeń?
Ostatnio zmieniony 3 gru 2015, o 12:08 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Trzy wektory genrujące całą przestrzeń

Post autor: Kacperdev »

1)Weź np. dwa pierwsze i spróbuj wygenerować trzeci.

2)Elementarne tw. algebry liniowej. \(\displaystyle{ \mathbb{C}^{3}\left(\mathbb{C} \right)}\) oraz \(\displaystyle{ \mathbb{C}^{3}}\left(\mathbb{R} \right)}\) to przestrzenie trójwymiarowe, więc baza bedzie stanowić trzy wektory.

Jeżeli ustalisz, że te któreś z tych dwóch układów jest liniowo niezależny to bazę masz od razu (czyli także wektory generujące)
ODPOWIEDZ