Równania Fibonacci

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
cz0rnyfj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 25 cze 2013, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 26 razy

Równania Fibonacci

Post autor: cz0rnyfj »

    Cześć, mam problem z takimi równaniami. Jest ich cztery z czego jedno mi wyszło ale szczerze przyznaje się że nie rozumiem dlaczego to działa

    \(\displaystyle{ x _{n+2} - 5x _{n+1} + 6x _{n} = 0 \wedge x _{0} \wedge x _{1} = 1}\)

    Widać że to równanie liniowe oraz że \(\displaystyle{ x}\) tworzą jakiś ciąg. Na wykładzie było o równaniach Fibonacciego i ich własnościach (liniowe, coś tam o zbieżności wyrazów i kombinacji liniowej rozwiązań). Więc skorzystałem z tego i wyszło ładne i poprawne rozwiązanie: \(\displaystyle{ x _{n} = - 2^{n} + 3^{n} \wedge n \in N _{0}}\)

    I teraz pytania:
    1. Dlaczego mogłem tutaj skorzystać z równań Fibonacciego? Jak taki fakt komentować w zadaniu? A może w ogóle nie komentować tylko robić swoje? Bo widać nie do końca zbieżność wyrazów oraz że pierwsze dwa podane wyrazy są takie same jak w ciągu Fibonacciego?
    2. Czy jeżeli stwierdzę, że jakieś równanie ma coś wspólnego z ciągiem Fibonacciego to mogę korzystać z faktu \(\displaystyle{ f _{n+2} = f _{n+1} + f _{n}}\)? Czy to tylko moje pobożne życzenie żeby było prościej?

    Proszę o Was wskazówki.
    Awatar użytkownika
    Premislav
    Użytkownik
    Użytkownik
    Posty: 15687
    Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
    Płeć: Mężczyzna
    Lokalizacja: Warszawa
    Podziękował: 196 razy
    Pomógł: 5221 razy

    Równania Fibonacci

    Post autor: Premislav »

    Szczerze powiedziawszy, nie widzę, co tu ma do rzeczy równanie Fibonacciego. Mógłbyś dokładnie pokazać, jak to rozwiązałeś? Aha, żeby nie było, że tylko spamuję:
    rozwiązanie z wykorzystaniem algebry liniowej:    
    ODPOWIEDZ