Macierz inwolutywna przykład

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
NoMirror
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 13:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: NoMirror »

Proszę podać przykład macierzy inwolutywnej trzeciego stopnia.
szw1710

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: szw1710 »

Nie wiem czy jest to macierz inwolucji przestrzeni \(\displaystyle{ \RR^3}\) w siebie. Jeśli tak to należy rozumieć, trzeba się zastanowić, co jest inwolucją. Jest to odwzorowanie, które samo do siebie jest odwrotne. Np. symetria środkowa. Jest to zwyczajnie odwzorowanie \(\displaystyle{ f(x)=-x}\) dla \(\displaystyle{ x=(x_1,x_2,x_3)\in\RR^3}\). Napisz jego macierz.

Inwolucjami są też symetrie osiowe, płaszczyznowe, obroty o kąt półpełny w ustalonej płaszczyźnie itp.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: Medea 2 »

Chodzi o liniowe funkcje \(\displaystyle{ f \colon \RR^n \to \RR^n}\) takie, że \(\displaystyle{ f \circ f \circ f}\) jest identycznością? Dla jakiego \(\displaystyle{ n}\)?

Zauważ, że w grupę \(\displaystyle{ \textrm{SL}_n(\RR)}\) można zanurzyć \(\displaystyle{ S_n}\). Ty możesz ograniczyć się do rozpatrzenia permutacji wersorów \(\displaystyle{ e_1 \mapsto e_2 \mapsto e_3 \mapsto e_1}\), która przedłuża się jednocześnie do liniowej funkcji \(\displaystyle{ \RR^3 \to \RR^3}\).
szw1710

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: szw1710 »

Może nie jednocześnie, a jednoznacznie. Takie pojęcie, jak piszesz, ma większy sens.
NoMirror
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 13:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: NoMirror »

Szczerze mówiąc to nie rozumiem ani słowa.. Prosiłam tylko o przykład macierzy inwolutywnej \(\displaystyle{ A}\), u której zachodzi \(\displaystyle{ A^2=1}\)
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2015, o 09:02 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
szw1710

Macierz inwolutywna przykład

Post autor: szw1710 »

Ja podałem przykład, o który prosiłaś, musisz jedynie napisać macierz odwzorowania \(\displaystyle{ f(x,y,z)=(-x,-y,-z)}\). Zadanie bardziej podoba mi się w sensie Koleżanki Medea 2, która także podała swoje wskazówki. Odwzorowanie liniowe wystarczy zadać na bazie, więc np. bierzemy \(\displaystyle{ f(e_1)=e_2}\), \(\displaystyle{ f(e_2)=e_3}\), \(\displaystyle{ f(e_3)=e_1}\). Tak zadane odwzorowanie ma opisaną własność, że trzykrotne złożenie daje identyczność. Wystarczy takie \(\displaystyle{ f}\) rozszerzyć do odwzorowania liniowego na całej przestrzeni i napisać macierz tego przekształcenia. A w zasadzie macierz już jest, bo mamy obrazy na bazie.
ODPOWIEDZ