Skonstruuj Endomorfizm

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: blade »

Skonstruuj endomorfizm \(\displaystyle{ f: \RR[x]_2 \rightarrow \RR[x]_2}\) tak,by \(\displaystyle{ ker f = lin\{1-x\}}\) oraz \(\displaystyle{ im f = lin\{1+x,1+x^2\}}\).
Dla skonstruowanego odwzorowania znajdź jego macierz \(\displaystyle{ A}\) w bazie kanonicznej przestrzeni \(\displaystyle{ \RR[x]_2}\). Wykorzystując \(\displaystyle{ A}\) oblicz \(\displaystyle{ f(x^2-3x)}\) oraz przeciwobraz \(\displaystyle{ f^{-1}(\{1+x^2\})}\).
Jak się za to zabrać ?
Wiem, że \(\displaystyle{ f(1-x) = 0}\) i \(\displaystyle{ w\in im f \Rightarrow \exists_{v\in \RR[x]_2} \Leftirightarrow f(v)=w}\)
Nie wiem jednak jak wykorzystać tę wiedzę..
Myślałem coś w stronę, że \(\displaystyle{ v=ax^2 +bx +c}\) więc \(\displaystyle{ f(v)=}\) no i właśnie, mam dwa wektory w powłoce liniowej, więc jak to zapisać ?
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: Medea 2 »

Wydaje mi się, że widziałam (i nawet rozwiązywałam) już podobne zadanie w niedalekiej przeszłości. Jeżeli masz ochotę, możesz przeszukać moje odpowiedzi w dziale "Algebra liniowa". Możesz skorzystać z tego, że dowolne przekształcenie liniowe jest wyznaczone przez wartości na wektorach bazowych. Podpowiem, że \(\displaystyle{ \{1, 1-x, x^2\}}\) jest bazą \(\displaystyle{ \RR[x]_2}\) (pytanie dodatkowe: kto wymyślił tę notację?).
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: blade »

Medea 2 pisze:Podpowiem, że \(\displaystyle{ \{1, 1-x, x^2\}}\) jest bazą \(\displaystyle{ \RR[x]_2}\) (pytanie dodatkowe: kto wymyślił tę notację?).
Dlaczego akurat taka baza? Dlatego, że wygodnie nam jest taka wybrać, bo wartosc funkcji dla środkowego wektora znamy \(\displaystyle{ =0}\),wtedy \(\displaystyle{ f(1)=1+x}\),\(\displaystyle{ f(x^2)=1+x^2}\)? Czy może z innego powodu? Chciałbym zrozumieć, bo dlaczeoby nie na odwrót - w sensie wartość dla \(\displaystyle{ x^2}\) byłaby dla jedynki i na odwrót..
Co do notacji ( masz na myśli \(\displaystyle{ \RR[x]_2}\)?) to nie mam pojęcia, strzelalbym, że może Lagrange
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: Medea 2 »

Dokładnie z wymienionych przez Ciebie powodów. Każda baza jest dobra, ale ta jest lepsza od innych. Zdecydowałam się na nią, gdyż wiem, że obraz funkcji to powłoka liniowa obrazów wektorów bazowych. Jądro też bardzo łatwo określić. Może być tylko jeden problem, mianowicie czy jądro nie jest może większe? Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by \(\displaystyle{ f(v) = 0}\) dla wektora \(\displaystyle{ v}\) liniowo niezależnego z \(\displaystyle{ 1-x}\). Na szczęście dla nas taka przeszkoda istnieje Nazywa się twierdzenie o rzędzie.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: blade »

Jądro chyba nie może byc wielksze, bo \(\displaystyle{ dim ker f + dim im f= dim \RR[x]_2=3}\) Tak?
Zatem
\(\displaystyle{ f(1)=1+x}\)
\(\displaystyle{ f(1-x)=f(1)-f(x)=0\Rightarrow f(x) =f(1)}\) Mogę tak to zapisać?
\(\displaystyle{ f(x^2)=1+x^2}\)
Jeśli takby było, to mój endomorfizm wyglądałby tak :
\(\displaystyle{ f(ax^2+bx+c)=ax^2+(b+c)x+a+b+c}\)
Wygląda nawet jakby sie zgadzało
\(\displaystyle{ A=\left[\begin{matrix}1&1&1\\1&1&0\\0&0&1\end{matrix} \right]}\) Prawidłowo?
\(\displaystyle{ f(x^2-3x)}\) to byłoby cos takiego
\(\displaystyle{ \left[\begin{matrix}0&-3&1\end{matrix}\right]\cdot A \cdot \left[\begin{matrix}0\\-3\\1\end{matrix}\right]}\)?To już się chyba nie zgadza.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: Medea 2 »

Poprawnie zastosowałeś twierdzenie o rzędzie. \(\displaystyle{ f(1-x) = 0}\) pociąga \(\displaystyle{ f(x) = 1+x}\) dzięki liniowości funkcji \(\displaystyle{ f}\) (w końcu to endomorfizm jest). Jeżeli wielomian \(\displaystyle{ ax^2 +bx +c}\) utożsamisz z wektorem \(\displaystyle{ [c, b, a]^t}\), to macierz endomorfizmu też jest wyznaczona w porządku, bo przenosi ona \(\displaystyle{ [c,b,a]^t}\) na \(\displaystyle{ [a+b+c, b+c,a]^t}\). Dopiero na końcu wkradła się usterka: niepotrzebnie domnażasz przez wektor z lewej strony.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Skonstruuj Endomorfizm

Post autor: blade »

Trochę mnie zmylilo twierdzenie o rzędzie, my to nazywamy twierdzeniem o wymiarze jadra i obrazu .
Co do zadania, w takim razie, będzie tak
\(\displaystyle{ f(x^2-3x)=A \cdot \left[\begin{matrix}0\\-3\\1\end{matrix}\right]}\)
Ale nie wiem co będzie z przeciwobrazem? Jest jakis wzor na to?
PS: kto wymyślił tę notacje, o której wspominalas?
ODPOWIEDZ