Eksponens macierzy a jej n-ta potęga

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kubala95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 1 lut 2015, o 16:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ok. Sokołowa Podlaskiego
Podziękował: 4 razy

Eksponens macierzy a jej n-ta potęga

Post autor: Kubala95 »

Cześć, mam taką średnio przyjemną macierz:

\(\displaystyle{ M = \left[ \begin{array} {cc} 8 & -1 \\ 4 & 4 \end{array} \right]}\)

Zadanie polega na tym żeby policzyć jej eksponens, jeśli jednak dobrze rozumiem ten problem, to najpierw trzeba odnaleźć jej n-tą potęgę. Przeliczyłem sobie drugą i trzecią potęgę:

\(\displaystyle{ M^2 = \left[ \begin{array} {cc} 60 & -12 \\ 48 & 0 \end{array} \right]}\)

\(\displaystyle{ M^3 = \left[ \begin{array} {cc} 432 & -108 \\ 384 & -48 \end{array} \right]}\)

Może jestem ślepy, ale nie dostrzegam żadnej reguły. Jeśli dobrze policzyłem wielomian, to ta macierz nie jest diagonalizowalna (tylko jeden wektor własny).

Czy zrobiłem coś źle, a może istnieje jakiś inny sposób na policzenie eksponensa ? Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Eksponens macierzy a jej n-ta potęga

Post autor: Medea 2 »

Macierze szybko się potęguje, kiedy znasz rozkład Jordana. Nie tak szybko jak dla diagonalnych, ale nadal szybko.
Kubala95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 1 lut 2015, o 16:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ok. Sokołowa Podlaskiego
Podziękował: 4 razy

Eksponens macierzy a jej n-ta potęga

Post autor: Kubala95 »

Dziękuję, faktycznie, nie pomyślałem o Jordanie. Spróbuję coś wykombinować tą drogą.
ODPOWIEDZ