Iloczyn skalarny

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

Iloczyn skalarny

Post autor: strefa61 »

Witam, jestem początkującym oraz samoukiem liczb zespolonych, gdyż czytam pewną książke popularno-naukową i, żeby ją zrozumieć potrzebuję znać pewne podstawy z tej dziedziny.
Moje pytanie dotyczy iloczynu skalarnego w zespolonej przestrzeni wektorowej a dokładnie warunku:
\(\displaystyle{ \left\langle y,x\right\rangle=\left\langle x,y\right\rangle ^*}\), gdzie "*" oznacza sprzężenie zespolone.
Nie rozumiem co w iloczynie skalarnym zmienia przestawienie czynników?
Ustaliłem, że iloczyn skalarny wektorów (na płaszczyźnie zespolonej również) jest liczbą rzeczywistą. Z tego co wiem w przypadku przestawienia czynników iloczyn skalarny jest identyczny czyli również liczbą rzeczywistą, której sprzężenie zespolone jest również identyczne z nią samą. Czy ten warunek jest taki oczywisty czy też czegoś nie rozumiem/nie wiem ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Iloczyn skalarny

Post autor: a4karo »

Ustaliłem, że iloczyn skalarny wektorów (na płaszczyźnie zespolonej również) jest liczbą rzeczywistą.
Ja tak ustaliłeś, to dalsze rozumowanie jest poprawne. Tyle, że to ustalenie nie jest właściwe. Spójrz na definicję iloczynu skalarnego w przypadku zespolonym.
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

Iloczyn skalarny

Post autor: strefa61 »

Nie moge; oczywiście masz rację, patrzyłem bez przerwy na nie ten iloczyn skalarny; znając odpowiednią definicję sprawa robi się znacznie jaśniejsza, dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ