Oblicz Macierz Jordana

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Michnius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2015, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Oblicz Macierz Jordana

Post autor: Michnius »

Witam, mam problem z obliczeniem macierzy Jordana. Potrafię obliczyć wartości własne i tutaj się moje umiejętności kończą. Gdyby ktoś mógłby przedstawić mi dalszy ciąg rozwiązania byłbym bardzo wdzięczny.

\(\displaystyle{ A = \left|\begin{array}{ccc}0&0&0\\0&0&0\\1&0&0\end{array}\right|}\)

\(\displaystyle{ |A-\lambda I| = 0}\)

\(\displaystyle{ -\lambda^{3} = 0}\)

\(\displaystyle{ \lambda_{1,2,3} = 1}\)

I tutaj już nie jestem do końca pewien co robić:

Dla \(\displaystyle{ \lambda_{1}=1}\)

\(\displaystyle{ \left|\begin{array}{ccc}-1&0&0\\0&-1&0\\1&0&-1\end{array}\right|\left|\begin{array}{c}w_{11}\\w_{12}\\w_{13}\end{array}\right|=\left|\begin{array}{c}0\\0\\0\end{array}\right|}\)

Rząd tej macierzy wynosi 3 to rozwiązanie jest jedno.

\(\displaystyle{ \begin{cases}w_{11}=0 \\ w_{12}=0 \\ w_{13} = 0\end{cases}}\)

I wektor własny:

\(\displaystyle{ w_{1}=\left|\begin{array}{c}0\\0\\0\end{array}\right|}\)

Dobrze dotąd w ogóle liczę? W każdym razie proszę o pomoc z dalszą częścią zadania i skorygowanie moich błędów
Awatar użytkownika
Lider_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 6 maja 2005, o 12:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MiNI PW
Pomógł: 258 razy

Oblicz Macierz Jordana

Post autor: Lider_M »

Jak \(\displaystyle{ \lambda^3=0}\), to \(\displaystyle{ \lambda=0}\) a nie \(\displaystyle{ \lambda=1}\).
Michnius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2015, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Oblicz Macierz Jordana

Post autor: Michnius »

No tak, w takim razie mamy
\(\displaystyle{ \left|\begin{array}{ccc}0&0&0\\0&0&0\\1&0&0\end{array}\right|\left|\begin{array}{c}w_{11}\\w_{12}\\w_{13}\end{array}\right|=\left|\begin{array}{c}0\\0\\0\end{array}\right|}\)

I co z tym zrobić? Przyjąć, że \(\displaystyle{ w_{12}, w_{13}}\) należą do zbioru l. rzeczywistych?
ODPOWIEDZ