Ortogonalność do podprzestrzeni

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Speed094
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 11 paź 2014, o 13:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Ortogonalność do podprzestrzeni

Post autor: Speed094 »

Niech\(\displaystyle{ V=\mathbb R_k[x]}\)oznacza przestrzeń wielomianów stopnia co najwyżej \(\displaystyle{ k}\) o współczynnikach rzeczywistych z iloczynem skalarnym

\(\displaystyle{ (p,q):= \int_0^1 p(x)q(x)dx.}\)



Wyznacz wszystkie wartosci parametrów \(\displaystyle{ a, b \in R}\), dla których wektor \(\displaystyle{ p=a x^{2}+x+b}\) jest ortogonalny do podprzestrzeni \(\displaystyle{ R1[x]}\)

Obliczyłem i wyszło mi \(\displaystyle{ a=-1}\) \(\displaystyle{ b=-\frac{1}{6}}\). I nie wiem czy jest dobrze bo w poleceniu jest wszystkie wartości parametrów to pewnie powinno być więcej
Ostatnio zmieniony 6 cze 2015, o 12:06 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Ortogonalność do podprzestrzeni

Post autor: Premislav »

To wygląda w porządku. Potrzebna i wystarczająca jest "prostopadłość" wektora \(\displaystyle{ p}\) do wektorów rozpinających \(\displaystyle{ R_{1}[x]}\), np. \(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ x}\) - czyli zerowanie się odpowiednich iloczynów skalarnych.
No to mamy układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} \int_{0}^{1}(ax^{2}+x+b) \mbox{d}x=0 \\\int_{0}^{1}(ax^{3}+x^{2}+bx)\mbox{d}x=0 \end{cases}}\)
Speed094
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 11 paź 2014, o 13:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Ortogonalność do podprzestrzeni

Post autor: Speed094 »

Więc dobrze zrobiłem dzięki za szybką odpowiedź
ODPOWIEDZ