równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
undertaker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2007, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nysa

równanie macierzowe

Post autor: undertaker »

Witam Kolegów natematyków. Jutro egzamin Z matmy a ja się głowie nad tego typu równaniem macierzowym. Kooś może mi wyjaścic jak tego typu zadania się rozwiązuje ?? Z góry dziękuje.



Undertaker


\(\displaystyle{ \left|\begin{array}{ccc}2&-1&1\\1&1&0\\2&1&-1\end{array}\right| × X = ft|\begin{array}{ccc}3&4\\3&1&\\5&0&\end{array}\right|}\)

Ps. Na zajeciach za X podstawialiśmy:

a,b
c,d
e,f

[ Dodano: 20 Czerwca 2007, 17:17 ]
małą poprawkę dodałem , bo zapomniałem wstawić znaku równosci
jasny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 23:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Limanowa
Pomógł: 191 razy

równanie macierzowe

Post autor: jasny »

Takie coś nie ma sensu, gdyż nie istnieje wyznacznik macierzy 2x3, pewnie chodziło Ci o znaki [] ;p
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&-1&1\\1&1&0\\2&1&-1\end{array}\right]\cdot\left[\begin{array}{cc}a&b\\c&d\\e&f\end{array}\right]=\left[\begin{array}{cc}3&4\\3&1\\5&0\end{array}\right]}\)
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2a-c+e&2b-d+f\\a+c&b+d\\2a+c-e&2b+d-f\end{array}\right]=\left[\begin{array}{cc}3&4\\3&1\\5&0\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}2a-c+e=3\\2b-d+f=4\\a+c=3\\b+d=1\\2a+c-e=5\\2b+d-f=0\end{array}}\)
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}a=2\\b=1\\c=1\\d=0\\e=0\\f=2\end{array}}\)

\(\displaystyle{ X=\left[\begin{array}{cc}a&b\\c&d\\e&f\end{array}\right]=\left[\begin{array}{cc}2&1\\1&0\\0&2\end{array}\right]}\)
Hania_87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 860
Rejestracja: 18 cze 2007, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 86 razy
Pomógł: 57 razy

równanie macierzowe

Post autor: Hania_87 »

jasny pisze: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2a-c+e&2b-d+f\\a+c&b+d\\2a+c-e&2b+d-f\end{array}\right]=\left[\begin{array}{cc}3&4\\3&1\\5&0\end{array}\right]}\)
nie rozumie dlaczego tak jest
proszę o wytłumaczenie
jasny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 23:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Limanowa
Pomógł: 191 razy

równanie macierzowe

Post autor: jasny »

Prawa strona ta sama co wyżej, a lewa powstała po przemnożeniu powyższych macierzy. A jak mnożyć macierze... trochę by tu było pisania, najlepiej weź jakąś książkę z matematyką wyższą, np sławną Analizę matematyczną Krysickiego i Włodarskiego
Hania_87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 860
Rejestracja: 18 cze 2007, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 86 razy
Pomógł: 57 razy

równanie macierzowe

Post autor: Hania_87 »

przez moją nieuwagę źle przeczytałam i źle zrozumiałam
ODPOWIEDZ