Ortogonalizacja układu wektorów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Podroznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 13:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy

Ortogonalizacja układu wektorów

Post autor: Podroznik »

Mam problem z następującym zadaniem:
2. W \(\displaystyle{ R^{3}}\) z iloczynem skalarnym \(\displaystyle{ \overrightarrow{V}\circ\overrightarrow{U}=\overrightarrow{V}\left[\begin{array}{ccc}3&0&1\\0&2&0\\1&0&1\end{array}\right]\overrightarrow{U}^{T}}\) zortogonalizuj układ wektorów: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&2&3\end{array}\right] \left[\begin{array}{ccc}1&0&-1\end{array}\right] \left[\begin{array}{ccc}0&0&2\end{array}\right]}\)
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Ortogonalizacja układu wektorów

Post autor: Medea 2 »

Użyłabym ortogonalizacji Grama-Schmidta, rachunków dużo raczej nie będzie.
Podroznik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 13:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy

Ortogonalizacja układu wektorów

Post autor: Podroznik »

Czyli w przypadku kiedy iloczyn skalarny wynosi tyle to będzie wyglądać następująco:
\(\displaystyle{ \overrightarrow{o_{1}}=\overrightarrow{V_{1}}=\left[\begin{array}{ccc}1&2&3\end{array}\right]}\)
\(\displaystyle{ \overrightarrow{o_{2}}=\overrightarrow{V_{2}}-\frac{\overrightarrow{V_{2}}\left[\begin{array}{ccc}3&0&1\\0&2&0\\1&0&1\end{array}\right]\overrightarrow{o_{1}}^{T}}{\overrightarrow{o_{1}}\left[\begin{array}{ccc}3&0&1\\0&2&0\\1&0&1\end{array}\right]\overrightarrow{o_{1}}^{T}}\overrightarrow{o_{1}}}\)
....?-- 9 maja 2015, o 11:08 --Zaktualizowałem wzór. Wyszło mi
\(\displaystyle{ \overrightarrow{o_{2}}=\left[\begin{array}{ccc}\frac{1}{13}&\frac{2}{13}&\frac{3}{13}\end{array}\right]}\)
Czyli \(\displaystyle{ \overrightarrow{o_{2}}\circ\overrightarrow{o_{2}}\neq0}\)
Czyli nie są ortogonalne. Dobrze?
ODPOWIEDZ