Baza i płaszczyzna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
ms7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 290
Rejestracja: 3 paź 2014, o 15:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 179 razy
Pomógł: 5 razy

Baza i płaszczyzna

Post autor: ms7 »

Muszę znaleźć bazę przestrzeni \(\displaystyle{ V=\{[x,y,z] \in \mathbb{R}^3 ; x+y+z=0\}}\)
nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\).

Jednak nie do końca rozumiem, dlaczego baza będzie złożona z dwóch a nie trzech wektorów.
Wiem, że ma to związek, z tym że punkty wyznaczone przez współrzędne wektorów z \(\displaystyle{ V}\) tworzą płaszczyznę, jednak w żaden sposób nie mogę sobie wyobrazić tych wektorów.

Czy to jest tak, że elementami zbioru \(\displaystyle{ V}\) są wektory które leżą na płaszczyźnie \(\displaystyle{ x+y+z=0}\) i dlatego wystarczy wziąć dwa liniowo niezależne wektory do bazy?

Czy jeśli wektor \(\displaystyle{ [x,y,z]}\) spełnia równanie \(\displaystyle{ x+y+z=0}\) to jest on równoległy do tej plaszczyzny?
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Baza i płaszczyzna

Post autor: bartek118 »

ms7 pisze: Czy to jest tak, że elementami zbioru \(\displaystyle{ V}\) są wektory które leżą na płaszczyźnie \(\displaystyle{ x+y+z=0}\) i dlatego wystarczy wziąć dwa liniowo niezależne wektory do bazy?
Tak.
ms7 pisze: Czy jeśli wektor \(\displaystyle{ [x,y,z]}\) spełnia równanie \(\displaystyle{ x+y+z=0}\) to jest on równoległy do tej plaszczyzny?
Nawet do niej należy.
ODPOWIEDZ