Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
maka2020
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 paź 2011, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: maka2020 »

Mam zadanie na obliczenie wartości i wektorów własnych. Jest sobie jakaś macierz i policzyłem jej macierz własną. Wygląda ona tak \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}-\lambda&-4&6\\-3&4-\lambda&-9\\5&-10&13-\lambda\end{array}\right]}\).
Muszę teraz policzyć jej wyznacznik. Niby wszystko ok, reguła Sarrusa. Problem w tym, że mój profesor... nie pozwala liczyć tego Sarrusem. Niestety nie było mnie na ostatnich zajęciach i nie wiem, jak dokładnie kazał to liczyć, ale podobno metodą Gaussa. Ale jak zastosować metodę Gaussa do takiej macierzy?
szw1710

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: szw1710 »

Przede wszystkim zobacz czy \(\displaystyle{ \lambda=0}\) nie jest wartością własną, czyli oblicz wyznacznik macierzy wyjściowej. Potem możesz wyciągnąć \(\displaystyle{ \lambda}\) z pierwszego wiersza przed wyznacznik. Itd.
maka2020
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 paź 2011, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: maka2020 »

Jak wyciągnąć lambda z pierwszego wiersza przed wyznacznik?-- 2 mar 2015, o 23:06 --Może coś z zerowaniem kolumn/wierszy?
szw1710

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: szw1710 »

Może dlatego wykładowca zabronił Sarrusa, abyście się nauczyli własności wyznaczników. Wyznacznik ma tę własność, że wspólny czynnik wiersza można wyciągnąć przed znak wyznacznika tak jak wyciąga się liczbę przed nawias.
maka2020
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 paź 2011, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: maka2020 »

Ale lambda nie jest wspólnym czynnikiem pierwszego wiersza... Mam wyciągnąć dzieląc inne elementy przez lambda? Tylko co dalej?

//Już widzę. Faktycznie, dzięki za pomoc z tym przykładem. Ale co w przypadku, gdy mamy taką macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1-\lambda&-8&2\\-5&7-\lambda&1\\2&4&4-\lambda\end{array}\right]}\)

Tutaj już tak łatwo się nie wyciągnie tej lambdy?
szw1710

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: szw1710 »

Jak to? Sprawdzasz czy \(\displaystyle{ \lambda=1}\) nie jest wartością własną i wyciągasz \(\displaystyle{ 1-\lambda}\). Możesz też wziąć \(\displaystyle{ \mu=1-\lambda}\) i mieć na przekątnej \(\displaystyle{ \mu,6+\mu,3+\mu}\), ale to przewaga formy nad treścią.

Jeśli nie pozwala na Sarrusa, to może metoda Chió?
Ukryta treść:    
maka2020
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 paź 2011, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: maka2020 »

Po wyciągnięciu dostaję macierz

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&-\frac{8}{1-\lambda}&\frac{2}{1-\lambda}\\-5&7-\lambda&1\\2&4&4-\lambda\end{array}\right]}\)

Co teraz? Mam zerować pierwszą kolumnę? Czy mi się wydaje, czy ta metoda jest jeszcze bardziej żmudna od Sarrusa?
szw1710

Liczenie wyznaczników macierzy własnych

Post autor: szw1710 »

Przed wyznacznikiem masz mieć \(\displaystyle{ 1-\lambda}\). A jeśli wykładowca kazał, student wykonuje. To proste przekształcenia algebraiczne.

Dobrej nocy.
ODPOWIEDZ