Reprezentacja macierzowa.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lipton44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2015, o 13:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 4 razy

Reprezentacja macierzowa.

Post autor: lipton44 »

Witam,
mam problem z jednym zadaniem.

\(\displaystyle{ B={(1,1,0), (1,0,1), (0,1,1)}\\
B'={(1,1,1), (1,0,0), (1,1,-1)}}\)


Znajdź reprezentację macierzową operatora \(\displaystyle{ T( \vec{x})=\left\langle \vec{u}|\vec{x} \right\rangle \vec{u}}\) w bazach \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ B'}\) gdzie \(\displaystyle{ \vec{u}=(1,1,1)}\)

Czyli ten wektor \(\displaystyle{ \vec{x}}\) to jest odpowiednio 1,2 i trzeci wektor bazowy i mam wykonać działanie ( operator ) dla każdego i póżniej napisać alfa*(wektor bazy')+beta... odpowiednio dla każdego i rozwiązać to ?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 21:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
dr Wieslaw Zajiczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 16 wrz 2014, o 09:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 11 razy

Reprezentacja macierzowa.

Post autor: dr Wieslaw Zajiczek »

lipton44 pisze:Witam,
mam problem z jednym zadaniem.

\(\displaystyle{ B={(1,1,0), (1,0,1), (0,1,1)}}\)\(\displaystyle{ B'={(1,1,1), (1,0,0), (1,1,-1)}}\)

Znajdź reprezentację macierzową operatora \(\displaystyle{ T( \vec{x})=\left\langle \vec{u}|\vec{x} \right\rangle \vec{u}}\) w bazach \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ B'}\) gdzie \(\displaystyle{ \vec{u}=(1,1,1)}\)

Czyli ten wektor \(\displaystyle{ \vec{x}}\) to jest odpowiednio 1,2 i trzeci wektor bazowy i mam wykonać działanie ( operator ) dla każdego i póżniej napisać alfa*(wektor bazy')+beta... odpowiednio dla każdego i rozwiązać to ?
Witam,
jak najbardziej, za \(\displaystyle{ \vec{x}}\) podstawiasz kolejne wektory bazowe, wyliczasz wynik odwzorowania dla tych wektorów i wynik ten rozkładasz w bazie\(\displaystyle{ B'}\), następnie otrzymane współrzędne układasz w kolumny od lewej strony. Można też skorzystać z tego, że wartość iloczynu skalarnego nie zależy od bazy, w której go liczysz (mimo, że sam przepis na obliczenie go zależy). Dlatego wystarczy, że ten wektor \(\displaystyle{ \vec{u}}\) po prawej stronie iloczynu wyrazisz w bazie \(\displaystyle{ B'}\), wtedy obliczenia będą szybsze (iloczyn skalarny możesz liczyć w bazie kanonicznej) i wynik od razu będzie we właściwych bazach.
polix123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2016, o 23:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Reprezentacja macierzowa.

Post autor: polix123 »

Czy mógłby ktoś to dokładnie rozwiązać? Bardzo bardzo proszę
ODPOWIEDZ