Znajdź wyznacznik

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Drelson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 7 paź 2014, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 16 razy

Znajdź wyznacznik

Post autor: Drelson »

Mamy macierz \(\displaystyle{ A}\) wymiaru \(\displaystyle{ n \times n}\) wszędzie poza przekątną znajduję się liczba \(\displaystyle{ n}\) a na przekątnej zaczynając od lewego górnego rogu liczby od 1 do n. Trzeba znaleźć wyznacznik. Mi wyszedł \(\displaystyle{ n!}\) ale nie wiem czy dobrze

Robiłem to tak, że najpierw od każdej kolumny odjąłem ostatnią gdzie były same \(\displaystyle{ n}\), a potem od każdego wiersza odjąłem ostatni i wyszły mi wszędzie zera oprócz przekątnej i dalej wziąłem wyznacznik z Sarusa? bo w tym przypadku ładnie zadziała i wyszło mi \(\displaystyle{ n!}\) dobrze?
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Znajdź wyznacznik

Post autor: Kacperdev »

Wystarczy zastosować rozwinięcie Laplace'a, ale wynik prawidłowy.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Znajdź wyznacznik

Post autor: bartek118 »

Drelson pisze:Robiłem to tak, że najpierw od każdej kolumny odjąłem ostatnią gdzie były same \(\displaystyle{ n}\), a potem od każdego wiersza odjąłem ostatni i wyszły mi wszędzie zera oprócz przekątnej i dalej wziąłem wyznacznik z Sarusa? bo w tym przypadku ładnie zadziała i wyszło mi \(\displaystyle{ n!}\) dobrze?
Nie z Sarrusa, lecz z faktu, że wyznacznik macierzy diagonalnej to iloczyn wartości z przekątnej (de facto - wartości własnych macierzy).
ODPOWIEDZ