Czy grupa S7 może być przestrzenią liniową nad pewnym ciałem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Galvatron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 11 gru 2014, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Czy grupa S7 może być przestrzenią liniową nad pewnym ciałem

Post autor: Galvatron »

Czy grupa S7 może być przestrzenią liniową nad pewnym ciałem?

-- 28 sty 2015, o 09:02 --

Czy nad ciałem S7?

-- 28 sty 2015, o 09:17 --

CZekajcież... nie ma ciała S7? Czyli: S7 jest zamkniete na składanie funkcji, to jedno działanie. Jednak nie można wprowadzić mnożenia przez skalar, nie? Jakoś tego nie widzę, aczkolwiek wprawia mnie to w stan zakłopotania -- 28 sty 2015, o 09:20 --S7 nie jest przemienna, czyli nie może być. Sam sobie odpowiedziałem...
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy grupa S7 może być przestrzenią liniową nad pewnym ciałem

Post autor: norwimaj »

Czy jest powiedziane, że dodawanie wektorów definiujemy jako składanie permutacji?

Być może w zadaniu chodzi o rozstrzygnięcie, czy istnieje przestrzeń liniowa mająca dokładnie \(\displaystyle{ 7!}\) elementów. Zastanów się, ile elementów musiałoby mieć ciało pod tą przestrzenią i czy ciało o takiej liczbie elementów istnieje.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Czy grupa S7 może być przestrzenią liniową nad pewnym ciałem

Post autor: Spektralny »

Każde ciało skończone ma dokładnie \(\displaystyle{ p^n}\) elementów dla pewnej liczby pierwszej \(\displaystyle{ p}\) i naturalnej \(\displaystyle{ n}\). Każda skończenie wymiarowa (w szczególności skończona) przestrzeń liniowa nad ciałem \(\displaystyle{ \mathsf k}\) jest izomorficzna z przestrzenią kartezjańską \(\displaystyle{ \mathsf k \times\ldots \times \mathsf k}\) a zatem moc każdej skończonej przestrzeni liniowej to \(\displaystyle{ p^m}\) elementów dla pewnej liczby pierwszej \(\displaystyle{ p}\) i naturalnej \(\displaystyle{ m}\).
ODPOWIEDZ