Przekształcenie liniowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
michals95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2015, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Przekształcenie liniowe

Post autor: michals95 »

Znaleźć przekształcenie liniowe \(\displaystyle{ \mathcal{F: } \mathbb R^{4} \rightarrow \mathbb R^{4}}\) takie, że \(\displaystyle{ \ker \mathcal{F} =L([-1,1,-1,0],[1,1,0,1]), \Im \mathcal{F} =L([1,-1,1,1], [0,-2,1,0])}\)
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, o 08:18 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a - nie spamuj tagów do każdego pojedynczego symbolu.
szw1710

Przekształcenie liniowe

Post autor: szw1710 »

Bazę jądra uzupełnij od bazy dziedziny. Na wektorach bazowych jądra zadajesz oczywiście zero, a na dwóm pozostałym przypisujesz wektory bazowe obrazu.

Dlaczego ta konstrukcja jest poprawna i od razu prowadzi do rozwiązania?
michals95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2015, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Przekształcenie liniowe

Post autor: michals95 »

Nie rozumiem co masz konkretnie na myśli, w sensie uzupełnienie do bazy dziedziny. Chodzi o wektory z bazy kanonicznej?
Domyślam się, ze rozwiązanie może być oczywiste, tylko po prostu nie wiem jak do niego dojść, które wektory pozamieniać
szw1710

Przekształcenie liniowe

Post autor: szw1710 »

Mam na myśli dobranie dwóch wektorów spoza jądra tak, aby razem z bazą jądra stanowiły bazę dziedziny.

Myślałem, że mogę wyrażać się w miarę precyzyjnie językiem matematyki. Jest takie twierdzenie, które mówi, że każdy układ wektorów liniowo niezależnych można uzupełnić do bazy przestrzeni liniowej. I o takie uzupełnienie mi chodziło. Układ wektorów liniowo niezależnych to baza jądra. Uzupełnienie do bazy dziedziny, czyli do bazy \(\displaystyle{ \RR^4}\) - chodzi o wybranie dwóch wektorów liniowo niezależnych nie należących do jądra.
PiotrWP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: 7 paź 2014, o 21:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 124 razy

Przekształcenie liniowe

Post autor: PiotrWP »

Zaintrygowało mnie to zadanie.Powiedzmy że rozszerzymy do bazy te dwa wektory ,to co to daje i dlaczego ? Można to jakoś prosto uzasadnić ? Pytam się bo kojarzę z ćw podobne zadanie i nie rozumiałem rozwiązania.
szw1710

Przekształcenie liniowe

Post autor: szw1710 »

Gdybym Ci odpowiedział na to pytanie, podałbym gotowca Przeczytaj jeszcze raz dokładnie mój pierwszy post w tym wątku.

Co wystarczy wiedzieć, aby w pełni określić odwzorowanie liniowe?
PiotrWP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: 7 paź 2014, o 21:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 124 razy

Przekształcenie liniowe

Post autor: PiotrWP »

Hmm ,strzelam w macierz odwzorowania liniowego.Ale nie wiem na pewno.
szw1710

Przekształcenie liniowe

Post autor: szw1710 »

Owszem, ale nie o to pytam. Kontekst dotyczy mojego pierwszego wątku i wskazówki.

Nie podam rozwiązania - sami to wymyślicie. Trzeba tylko uważnie czytać. Także (a może przede wszystkim) treść wykładu dotyczącą określania odwzorowań liniowych.
michals95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2015, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Przekształcenie liniowe

Post autor: michals95 »

\(\displaystyle{ e_{1}=(1,0,0,0) \xrightarrow{F}} (1,-1,1,1) \\
e_{2}=(0,1,0,0) \xrightarrow{F}} (0,-2,1,0) \\
e_{3}=(0,0,1,0) \xrightarrow{F}} ? \\
e_{4}=(0,0,0,1) \xrightarrow{F}} ?\\

\ker{F}=L(B\left|\begin{array}{cc}-1&1&1&1\\-1&0&0&1\end{array}\right|)}\)

Jeśli pierwszy wektor oznaczę za s, a drugi za t i dopisując pierwsze dwa wektory z bazy kanonicznej (wektory obrazu przekształcenia) do macierzy to otrzymam
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&0&-1&-1\\0&1&1&-1\\0&0&0&0\\0&0&0&0\end{array}\right]}\)
gdzie wektor pierwszy to x, drugi y, trzeci s, a czwarty t.
\(\displaystyle{ M^{B}_{B}=\left[\begin{array}{cccc}1&0&?&?\\-1&-2&?&?\\1&1&?&?\\1&0&?&?\end{array}\right]\xrightarrow{operacje\\na\\wierszach}\left[\begin{array}{cccc}1&0&-1&-1\\0&1&1&-1\\0&0&0&0\\0&0&0&0\end{array}\right]}\)
Teraz wykonując przekształcenia na dwóch znanych wektorach obrazu uzyskuję dwa wektory z bazy kanonicznej. Następnie wykonując przekształcenia odwrotne na drugiej macierzy znajduję przekształcenie linowe.
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&0&-1&-1\\0&1&1&-1\\0&0&0&0\\0&0&0&0\end{array}\right]\xrightarrow{operacje\\odwrotne}\left[\begin{array}{cccc}1&0&-1&-1\\-1&-2&-1&3\\1&1&0&-2\\1&0&-1&-1\end{array}\right]=M^{B}_{B}}\)
Przekształcenie jest prawidłowe (po sprawdzenie bazy jądra i obrazu się zgadzają). Nie wiem tylko jakie komentarze pisać pomiędzy kolejnymi krokami w zadaniu
ODPOWIEDZ