Macierz rzutu na płaszczyznę

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Macierz rzutu na płaszczyznę

Post autor: Glo »

Cześć!

Mam zadanie, w którym jednym z podpunktów jest wykazanie, że macierz:

\(\displaystyle{ T= \left[
\begin{array}{ccc}
1 & 1 & 1\\
1 & 1 & -5\\
1 & 1 & -2
\end{array}
\right]}\)

działając na wektor \(\displaystyle{ x}\), daje wektor ograniczony do pewnej płaszczyzny. Wiem, że ma to do czynienia z faktem, że kolumny nie są liniowo niezależne. Spodziewałbym się otrzymać dwa liniowo niezależne wektory własne, definiujące płaszczyznę, ale rozwiązując dostaję tylko albo \(\displaystyle{ v=(x, -x, 0)}\), czyli nie mogę skonstruować wektorów który nie byłyby współliniowe. Nie do końca wiem jak w sposób formalny pokazać żądaną własność.

Z góry dziękuję!
Ostatnio zmieniony 29 gru 2014, o 16:02 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Stosuj LaTeX do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Macierz rzutu na płaszczyznę

Post autor: yorgin »

Ja to widzę następująco.

Macierz \(\displaystyle{ T}\) jest rzędu drugiego, gdyż zawiera dwie liniowo niezależne kolumny. Wobec tego obraz odwzorowania \(\displaystyle{ T}\) jest liniową przestrzenią dwuwymiarową, czyli generowaną przez dwa wektory. Wiadomo doskonale, że taką przestrzenią jest płaszczyzna.

Powyższe rozumowanie dowodzi formalnie tego, czego potrzebujesz, jednak nie wskazuje płaszczyzny, na której leżą wektory.
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Macierz rzutu na płaszczyznę

Post autor: Glo »

Wydaje mi się, że jestem proszony o wyjaśnienie skąd bierze się wnioskowanie:

\(\displaystyle{ T}\) ma dwie liniowo niezależne kolumny \(\displaystyle{ \Rightarrow}\) generuje przestrzeń dwuwymiarową.

Moja trudność polega na tym, że stwierdzenie wydaje się oczywiste, ale nie wiem od czego zacząć, żeby je wykazać.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Macierz rzutu na płaszczyznę

Post autor: yorgin »

Rząd macierzy to wymiar obrazu odwzorowania zadanego przez tę macierz, który jest równy ilości liniowo niezależnych kolumn. To jest podstawowy fakt dotyczący rzędu macierzy.
ODPOWIEDZ