W jaki sposób rozwiązać układ liniowy?

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mossbey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2014, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

W jaki sposób rozwiązać układ liniowy?

Post autor: mossbey »

Witam wszystkich, jestem początkujący w matematyce, więc proszę o wyrozumiałość
Mam problem z rozwiązaniem układu liniowego tj. jednego z zadań z zajęć (wszystko przepisane 1:1)

Zadanie 1
\(\displaystyle{ \begin{cases} x-3y+4z+3t=2\\ 2x+5y-2z+7t=3 \\ x+8y-6z+4t=1 \\ x+8y-6z+4t=1 \end{cases}}\)

dla \(\displaystyle{ x =7}\)

\(\displaystyle{ \begin{vmatrix} -3&4&3&-5\\5&-2&7&-11\\8&-6&4&-6\end{vmatrix}}\)
wybieram -2 z drugiego wiersza i mnożę w1*2, w3 *-3

\(\displaystyle{ \begin{vmatrix} 7&0&17&-27\\5&-2&7&-11\\-7&0&-17&27\end{vmatrix}}\)

teraz skracam (wg. notatek) i wychodzi

~\(\displaystyle{ \begin{vmatrix} 7&0&17&-27\\5&-2&7&-11\end{vmatrix}}\)

Nie rozumiem skąd taki wynik, skoro powinien zostać tylko jeden wiersz (Ponieważ W1 + W2 = 0) czyli
\(\displaystyle{ \begin{vmatrix} 5&-2&7&-11\end{vmatrix}}\)

Czy mam rozumieć, że MUSZĄ zostać dwa wiersze, z tego powodu W1 jest pomnożony przez 2?

Chciałbym jeszcze zapytać, w jaki sposób wyliczyć rozwiązanie ogólne oraz szczególne.

Dziękuję za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2014, o 20:32 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

W jaki sposób rozwiązać układ liniowy?

Post autor: a4karo »

A skąd wziąłeś stwierdzenie: dla \(\displaystyle{ x=1}\)?
mossbey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2014, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

W jaki sposób rozwiązać układ liniowy?

Post autor: mossbey »

Podaj jedno z rozwiązań, w którym x=7 takie jest polecenie dla zadania
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

W jaki sposób rozwiązać układ liniowy?

Post autor: pesel »

mossbey pisze:Nie rozumiem skąd taki wynik, skoro powinien zostać tylko jeden wiersz (Ponieważ W1 + W2 = 0) czyli
Pewno chodziło Ci o to, że \(\displaystyle{ W1+W3=0}\). Coś musisz zrobić pierwsze. Albo do \(\displaystyle{ W3}\) dodajesz \(\displaystyle{ W1}\), albo do \(\displaystyle{ W1}\) dodajesz \(\displaystyle{ W3}\). Po każdej z tych operacji jeden z wierszy Ci się wyzeruje (już nie będzie taki jaki był). Nie możesz w kolejnej opearcji dodawać starego wiersza sprzed operacji.


mossbey pisze:Czy mam rozumieć, że MUSZĄ zostać dwa wiersze, z tego powodu W1 jest pomnożony przez 2?
Nie muszą. Jakby wszystkie były liniowo niezależne to zostałoby trzy wiersze. Jakby wszystkie były zależne to zostałby jeden. A, że akurat dwa z tych trzech są zależne to zostały dwa wiersze.
ODPOWIEDZ