Udowodnić zależność

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

\(\displaystyle{ lin\left( lin A\right) = lin A}\)
Nie mam pojęcia jak to ruszyć, jakieś wskazówki ?
Z góry dziękuję za każdą pomoc
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

Jeśli zbiorem generatorów jest podprzestrzeń, nic więcej nie da się wygenerować.

\(\displaystyle{ A\subset \text{lin}A}\), więc \(\displaystyle{ \text{lin}A\subset\text{lin}\text{lin}A}\) - trywialne. Druga inkluzja wynika z tego, że \(\displaystyle{ \text{lin}\text{lin}A}\) jest przestrzenią liniową zawierającą \(\displaystyle{ A}\). Uzupełnij szczegóły.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

szw1710 pisze:Jeśli zbiorem generatorów jest podprzestrzeń, nic więcej nie da się wygenerować.

\(\displaystyle{ A\subset \text{lin}A}\), więc \(\displaystyle{ \text{lin}A\subset\text{lin}\text{lin}A}\) - trywialne. .
Tak to też wiem, z definicji, ale nie wiem za bardzo jak sie tutaj odnieść do tego.
z definicji by było
\(\displaystyle{ lin A \subset linlin A \Leftrightarrow \forall_{x}(x\in \text{lin} A \Rightarrow x \in \text{lin}\text{lin} A)}\), ale nadal nic to nie daje.
albo z drugiej strony myślałem też, że skoro \(\displaystyle{ A \subset \text{lin} A}\), to tym bardziej \(\displaystyle{ A \subset \text{lin}\text{lin} A}\)
ale to nadal chyba nie daje rowności pomiędzy \(\displaystyle{ \text{lin}\text{lin} A}\) i \(\displaystyle{ \text{lin} A}\)
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

Udowodnić zależność

Post autor: porfirion »

Wszak kombinacja liniowa wektorów, będących kombinacjami liniowymi wektorów z \(\displaystyle{ A}\), też jest kombinacją liniową wektorów z \(\displaystyle{ A}\) Stąd \(\displaystyle{ \text{lin}(\text{linA}) \subseteq \text{lin}A}\).
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

porfirion pisze: Stąd \(\displaystyle{ \text{lin}(\text{linA}) \subseteq \text{lin}A}\).
Ale czy to oznacza, że \(\displaystyle{ \text{lin}(\text{linA}) = \text{lin}A}\) ?
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

Udowodnić zależność

Post autor: porfirion »

Nie. Żeby udowodnić równość pomiędzy zbiorami, potrzeba udowodnić dwie inkluzje.
To jest ta trudniejsza. O pierwszej pisał szw1710:
szw1710 pisze: \(\displaystyle{ A\subset \text{lin}A}\), więc \(\displaystyle{ \text{lin}A\subset\text{lin}\text{lin}A}\)
Choć ze względów estetycznych ja bym to napisał tak:
Dla każdego \(\displaystyle{ B}\) mamy \(\displaystyle{ B\subset \text{lin}B}\), więc \(\displaystyle{ \text{lin}A\subset\text{lin}(\text{lin})A}\).
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

Albo, że operacja brania liniowej powłoki jest monotoniczna względem inkluzji.

Gwoli ścisłości, o drugiej inkluzji też napisałem.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

Czyli ta pierwsza inkluzja, będzie tak jak pisałem wyżej, tylko, że zamiast \(\displaystyle{ x}\) będzie \(\displaystyle{ A}\) :
\(\displaystyle{ \forall_{A} : A \subset \text{lin} A \Rightarrow \text{lin} A \subset \text{lin}\left( \text{lin} A\right) )}\) tak ?

2 inkluzja, no tutaj nie mam pomysłu.
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

Ale masz wskazówkę. Podprzestrzeń \(\displaystyle{ \text{lin}C}\) to część wspólna wszystkich przestrzeni liniowych zawierających \(\displaystyle{ C}\). Pokaż - napiszę jeszcze raz - że \(\displaystyle{ \text{lin}\text{lin}A}\) zawiera \(\displaystyle{ A}\). To także bardzo proste.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

Ech, nie widzę tego, poddaje się..
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

A to tak proste. Pomyśl, dlaczego \(\displaystyle{ A\subset\text{lin}\text{lin}A}\).
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

ponieważ \(\displaystyle{ A \subset \text{lin} A}\)
a skoro \(\displaystyle{ \text{lin}A \subset \text{lin}\text{lin}A}\). to \(\displaystyle{ A\subset\text{lin}\text{lin}A}\)
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

Owszem. I teraz drugą inkluzję masz bezpośrednio z definicji liniowej powłoki.
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Udowodnić zależność

Post autor: blade »

szw1710 pisze:Owszem. I teraz drugą inkluzję masz bezpośrednio z definicji liniowej powłoki.
No i właśnie tego nie potrafię zauważyć.
Nigdzie nie mogę znaleźć tej definicji.
szw1710

Udowodnić zależność

Post autor: szw1710 »

Zbiór \(\displaystyle{ \text{lin}A}\) to najmniejsza podprzestrzeń liniowa zawierająca \(\displaystyle{ A}\) czyli część wspólna wszystkich podprzestrzeni liniowych zawierających \(\displaystyle{ A}\). Poznałem to na pierwszym wykładzie dotyczącym powłoki liniowej. Po pięciu minutach od jej wprowadzenia. To podstawa. Znajdziesz to w każdym podręczniku algebry liniowej.
ODPOWIEDZ