Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Post autor: Belv »

Siemka. Mam takie krótkie pytanie. Od czego zależy ilość parametrów w równaniu liniowym macierzy? Na przykład za pomocą przekształceń elementarnych sprowadzam równanie do jak najprostszej formy, a później próbuję zapisać rozwiązanie ogólne i bazowe, ale nie wiem ile parametrów mam wyznaczyć. Czym mam się kierować? Jest jakaś reguła? Bo wcześniej myślałem, że tyle ile jest rzędów, to tyle parametrów, później że tyle ile jest kolumn bazowych, to tyle parametrów... Już sam nie wiem.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Post autor: Kacperdev »

Raczej układ równań. Zależy on od charakteru konkretnego układu. Prawdopodobnie nie satysfakcjonuje Cię taka odpowiedź, ale ty szukasz reguły tam gdzie jej nie ma.
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Post autor: Belv »

No dobrze, jeśli nie ma reguły, to trzeba się czymś kierować. Skąd mam wiedzieć ile parametrów ma być, ile rozwiązań bazowych będzie?
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Post autor: Kacperdev »

Moment... celem wyjaśnienia.
Może Tobie po prostu chodzi o tw. Kroneckera-Capellego?
Być może źle zrozumiałem problem.
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Ilość parametrów w rozwiązaniach bazowych.

Post autor: Belv »

No tak.

-- 9 lis 2014, o 22:50 --

Może podam jakiś przykład i sprecyzuję moje pytanie..
Rozwiązałem taką macierz(to był oczywiście układ równań który przedstawiłem w macierzy):

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}2&-1&-3&-1&1&1\\1&1&1&1&2&-1\\5&-1&-5&-1&4&1\\6&0&-4&0&6&0\end{array}\right]}\)

Po przekształceniach elementarnych powstała macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}1&0&- \frac{2}{3} &0&1&0\\0&1& \frac{5}{3}&1&1&-1\end{array}\right]}\)

i teraz tak. Odczytałem z odpowiedzi, że rozwiązanie ogólne wychodzi:
\(\displaystyle{ x _{1} = \frac{2}{3}x _{3} -x _{5}}\)
\(\displaystyle{ x _{2} =-1- \frac{5}{3} x _{3}+x _{4}+x _{5}}\)
parametry:
\(\displaystyle{ x _{3} =a}\)
\(\displaystyle{ x _{4} =b}\)
\(\displaystyle{ x _{5} =c}\)
czyli:
\(\displaystyle{ x_{1} = \frac{2}{3} a-c}\)
\(\displaystyle{ x _{2} =-1- \frac{5}{3} a-b-c}\)
Czyli jak widać są 3 parametry. Tylko dlaczego akurat 3? Jeśli się spojrzymy na tą drugą macierz, to widzimy, że pierwsze dwie kolumny są jednostkowe. Czy to znaczy że macierz ma dwa rzędy? Ile będzie rozwiązań bazowych i jak je policzyć? To znaczy, do których x wstawić 0, a które obliczyć, żeby te rozwiązania otrzymać? Jest na to jakaś zasada? Wiem, że można sprawdzić ile rozwiązań ma równanie (sprzeczność, oznaczone i nieoznaczone)przez policzenie \(\displaystyle{ n(niewiadome) - r(rzędy)}\), ale co z rozwiązaniami bazowymi? Skąd wiemy ile ich będzie?-- 10 lis 2014, o 18:12 --Czy ktoś jest wstanie mi pomóc, ponieważ nie mogę przejść do następnego przykładu.
ODPOWIEDZ