Obliczyć macierz A

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mysha1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 14 lis 2006, o 19:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3 razy

Obliczyć macierz A

Post autor: mysha1987 »

\(\displaystyle{ \mathbb{A}}\)=\(\displaystyle{ (\mathbb{X}^{T}\cdot\mathbb{X})^{-1}\cdot\mathbb{X}^{T}\cdot\mathbb{Y}}\)
Trzeba było obliczyć taką macierz, dana była macierz \(\displaystyle{ \mathbb{X}^{T}}\) o wymiarach 2x7 i macierz \(\displaystyle{ \mathbb{Y}}\) o wymiarach 7x1.
Zaczęłam to robić tak:
\(\displaystyle{ \mathbb{A}=\mathbb{X}^{-1}\cdot(\mathbb{X}^{T})^{-1}\cdot\mathbb{X}^{T}\cdot\mathbb{Y}}\)
\(\displaystyle{ \mathbb{A}=\mathbb{X}^{-1}\cdot\mathbb{I}\cdot\mathbb{Y}}\)
\(\displaystyle{ \mathbb{A}=\mathbb{X}^{-1}\cdot\mathbb{Y}}\)
Tylko, że z tego to nic nie wyjdzie bo nie zrobię macierzy odwrotnej do X skoro nie jest ona macierzą kwadratową. Na kolokwium zrobiłam więc wszystko po kolei, trochę czasu i liczenia mi to zajęło ale wszystkie mnożenia były wykonalne i ostatecznie wyszła mi macierz o wymiarach 2x1. Tylko w tym zadaniu właśnie trzeba było chyba wykorzystać jakieś własności żeby tego wszystkiego nie liczyć. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak można było przekształcić to równanie?
Lukasz_C747
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 5 maja 2007, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieluń
Pomógł: 99 razy

Obliczyć macierz A

Post autor: Lukasz_C747 »

Mnożenie macierzy niekoniecznie musi być przemienne, więc twoje pierwsze przejście może być błędne. Macierz A powinna mieć wymiar 2x1, więc wygląda na to że zadanie masz dobrze zrobione. Na chwile obecną nie widzę żadnego sprytnego rozwiązania niż zwykłe wyliczenie macierzy A.
micholak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 1 lis 2005, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Pomógł: 41 razy

Obliczyć macierz A

Post autor: micholak »

Nie widze by bylo tu korzystanie z przemiennosci macierzy. Przejscia sa prawidlowe. A sztuczka moze polegac na tym ze bedzie to rownanie macierzowe..

XA=Y

ktore chyba wiadomo jak policzyc
mysha1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 14 lis 2006, o 19:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3 razy

Obliczyć macierz A

Post autor: mysha1987 »

no przecież! dziękuję bardzo! wystarczyło jeszcze tylko jedno przekształcenie i miałabym z głowy to całe licznie... no trudno, mam nadzieję, że punkty i tak dostanę
ODPOWIEDZ