Podprzestrzeń liniowa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mCichy13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 cze 2013, o 02:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tutaj
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 5 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: mCichy13 »

Witam!

Mam sprawdzić czy podany zbiór jest przestrzenią liniową

\(\displaystyle{ U=\left\{ (2x,x+y,0,1):x,y \in R\right\}, V = R^{4}}\)

Czy wystarczy dobrać takie dwa wektory należące do U które po dodaniu nie będą należeć do U? np

\(\displaystyle{ (2,2,0,1)+(4,4,0,1)=(6,6,0,2)}\)

Czwarty parametr to dwa, a ma być 1 więc wektor nie należy do U, a więc zbiór U nie jest podprzestrzenią liniową przestrzeni V. Czy takie rozwiązanie jest ok?
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: Kaf »

Tak, Twoje rozwiązanie jest poprawne.
mCichy13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 cze 2013, o 02:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tutaj
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 5 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: mCichy13 »

Dzięki a powiedz jak sprawdzić czy podany zbiór jest przestrzenią liniową? Np

Zbiór wszystkich wielomianów rzeczywistych stopnia co najwyżej drugiego? Dochodzi jakiś dodatkowy warunek czy wystarczy sprawdzić

\(\displaystyle{ ap+bq \in R_{2}[x] : p,q \in R_{2}[x] , a,b \in R}\)

Generalnie chodzi o różnice między podprzestrzenią a przestrzenią liniową?
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: M Ciesielski »

Warunek na bycie przestrzenią liniową znasz, kombinacja liniowa elementów ze zbioru musi tam należeć. No a żeby jakiś zbiór był podprzestrzenią liniową jakiejś przestrzeni, to musi się tam zawierać i sam w sobie byś przestrzenią liniową.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: Kaf »

Do sprawdzenia, czy dany podzbiór jakiejś przestrzeni liniowej jest podprzestrzenią liniową, wystarczy sprawdzić czy jest zamknięty ze względu na mnożenie przez elementy ustalonego ciała i dodawanie. Taka jest bowiem definicja podprzestrzeni liniowej. Każda podprzestrzeń dowolnej przestrzeni liniowej nad ustalonym ciałem \(\displaystyle{ K}\) również jest przestrzenią liniową nad tymże ciałem. Ogólnie w matematyce podprzestrzeń dowolnej przestrzeni jakiegoś typu to taki jej podzbiór, który zachowuje jej najważniejsze własności (z punktu widzenia danej teorii).
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: M Ciesielski »

...czyli to, co napisałem wyżej
mCichy13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 cze 2013, o 02:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tutaj
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 5 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: mCichy13 »

Czyli do udowodnienia że podzbiór jest podprzestrzenią wystarczy sprawdzić te dwa warunki które podałem wyżej, ale dalej nie łapie różnicy między podprzestrzenią a przestrzenią... Gdybyście mogli mi to pokazać na jakimś prostym przykładzie będę bardzo wdzięczny
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Podprzestrzeń liniowa

Post autor: Kaf »

Każda podprzestrzeń liniowa jest również przestrzenią liniową (nad tym samym ciałem). Chodzi o to, że rozpatrujemy ją jako część czegoś większego (chociaż to nie do końca poprawne określenie: mamy przecież też podprzestrzeń niewłaściwą, składającą się z całej przestrzeni), w dodatku dosyć autonomiczną część:
Rozpatrzmy standardową przestrzeń \(\displaystyle{ \RR^2}\) nad ciałem liczb rzeczywistych. Każda prosta na tej płaszczyźnie jest podprzestrzenią liniową, bo przy dodawaniu i skalowaniu wektorów prostej żaden nie ucieknie poza nią (to oznacza w tym wypadku autonomiczność).
ODPOWIEDZ