wektor własny macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
songo94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2010, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

wektor własny macierzy

Post autor: songo94 »

Witam, nie mam pojęcia jak zrobić takie zadanie. Znaczy wiem jak się robi te etapy z lambdą do konca tylko nie wiem jak znaleźć "a" , wiem że można to wywnioskowac z podanych wektorow własnych, ale nie wiem jak...

Wyznacz \(\displaystyle{ a\in R}\) takie że wektorem własnym macierzy \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&1&0\\1&a&1\\0&1&2\end{bmatrix}}\) jest wektor \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1\\-1\\1\end{bmatrix}}\) oraz wyznacz pozostałe wektory i wartosci własne.

Głownie potrzebuje pomocy jak wyznaczyc "a" bo z resztą dam rade.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

wektor własny macierzy

Post autor: Kartezjusz »

Najpierw znajdujesz wartości własne z macierzy \(\displaystyle{ A}\) w zależności od A, a potem korzystasz z definicji ,czyli równości
\(\displaystyle{ Ax=\lambda x}\) ,jeśli \(\displaystyle{ \lambda}\) jest wartością własną stowarzyszony z wektorem własnym \(\displaystyle{ x}\). Wektor masz dany.
songo94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2010, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

wektor własny macierzy

Post autor: songo94 »

Dzięki za odpowiedz, ale niestety niebardzo rozumiem.
\(\displaystyle{ A}\)- to moja macierz a czym jest \(\displaystyle{ X}\) ?
Czyli jak mam znalezc wartosci własne z macierzy \(\displaystyle{ A}\) w zależności od a to mam
obliczyć wyznacznik z \(\displaystyle{ A-\lambda\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&1&0\\0&0&1\end{bmatrix}}\)
I wyjdzie mi wtedy wielomian \(\displaystyle{ 3}\) stopnia z parametrem "a" i przyrównam go do \(\displaystyle{ 0}\) ? I co dalej ? Mógłbyś to łopatologicznie wyjaśnić, bo tak to nic nie rozumiem, ale jakiś przykład pokazac ?
Ostatnio zmieniony 8 lip 2014, o 07:33 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Stosuj LaTeX do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

wektor własny macierzy

Post autor: Kartezjusz »

1. Liczysz wartości własne macierzy \(\displaystyle{ A}\). Będą zależeć od \(\displaystyle{ a}\).
Po kolei.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

wektor własny macierzy

Post autor: AiDi »

songo94 pisze:Znaczy wiem jak się robi te etapy z lambdą do konca
Szkoda, że nie wiesz czym jest ta 'lambda'. Ja polecam najpierw się dowiedzieć co to jest, wtedy będzie jasne czym jest \(\displaystyle{ x}\).
ODPOWIEDZ