Diagonalizacja macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
karpiq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: karpiq »

Mam do rozwiązania przykładowe zadanie do zbliżającego się egzaminu i nie mam pojęcia jak je ruszyć:

Zdiagonalizować macierz

\(\displaystyle{ A = \left[\begin{array}{ccc}1&-1&2\\-1&0&0\\2&0&3\end{array}\right]}\)

doprowadzając odpowiednią formę kwadratową do postaci kanonicznej.

Wiem jak zdiagonalizować macierz obliczając wielomian charakterystyczny, ale mam tutaj użyć innego sposobu, którego nie mogę nigdzie znaleźć.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: musialmi »

Nie mówi ci nic "metoda Lagrange'a" albo "twierdzenie Jacobiego"?

Btw mam pytanie to całej reszty forum: czy diagonalizacji macierzy zawsze można dokonywać przez doprowadzenie formy kwadratowej do postaci kanonicznej? Nawet, jeśli macierz nie jest symetryczna względem głównej przekątnej?
karpiq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: karpiq »

musialmi pisze:Nie mówi ci nic "metoda Lagrange'a" albo "twierdzenie Jacobiego"?
Znalazłem na forum coś takiego:
https://www.matematyka.pl/202062.htm

Domyślam się, że to będzie ta odpowiednia forma kwadratowa macierzy A:

\(\displaystyle{ g(x_1,x_2,x_3) = x_1^2 + x_3^2 - 2x_1 x_2 + 4 x_1 x_3}\)

Niestety nie za bardzo rozumiem dalszą część tamtego postu i nie wiem jak to dalej ruszyć.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: musialmi »

Powinno być \(\displaystyle{ 3x_{3}^{2}}\). Tutaj teraz nie ma algorytmu. Musisz próbować za pomocą wzorów skróconego mnożenia doprowadzić to do postaci, w której będą 3 lub mniej kwadratów. Spróbuj zacząć np. od tego, że \(\displaystyle{ x_{1}^{2}-2x_{1}x_{2}=\left( x_{1}-x_{2}\right)^{2}-x_{2}^{2}}\) (dałem to jako przykład rozpoczęcia, bo jest to całkiem wiadome i widać, że można to tutaj wykorzystać. W tym przypadku akurat to nie zadziała. Kombinuj Na zachętę powiem, że rozwiązanie jest na jedną linijkę).
karpiq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: karpiq »

Spróbowałem z użyciem metody Jacobiego opisanej tu:

(Zadanie 11.6)

Otrzymałem postać kanoniczną:
\(\displaystyle{ f(x_1,x_2,x_3) = x_1^2 - x_2^2 + \frac{1}{3}x_3^2}\)

Jest to porawna postać kanoniczna? Jeśli tak, to czy macierz diagonalna ma taką postać?

\(\displaystyle{ D = \left[\begin{array}{ccc}1&0&0\\0&-1&0\\0&0&\frac {1}{3}\end{array}\right]}\)

@edit
Chociaż z treści zadania wynika chyba, że mam użyć jednak metody Lagrange'a
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: musialmi »

Nie, z polecenia nie wynika metoda Lagrange'a. Mówiąc szczerze, zaproponowałem ją tutaj, bo zdawało mi się, że drugi minor główny macierzy jest zerem, ale to był mój fatalny błąd. A skoro nie jest zerem, to wygodniej skorzystać z Jacobiego. Pierwszy i drugi minor się zgadza, wierzę w to, że umiesz obliczyć wyznacznik macierzy 3x3 i trzeci minor główny też jest dobrze obliczony. Jeśli tak, to macierz ma dokładnie taką postać.

Ponawiam jeszcze moje pytanie, coby nie umknęło w gąszczu innych zdań:
Btw mam pytanie to całej reszty forum: czy diagonalizacji macierzy zawsze można dokonywać przez doprowadzenie formy kwadratowej do postaci kanonicznej? Nawet, jeśli macierz nie jest symetryczna względem głównej przekątnej?
karpiq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: karpiq »

Dziękuje bardzo za pomoc
ODPOWIEDZ