baza ortogonalna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

baza ortogonalna

Post autor: waliant »

mam znaleźć bazę ortogonalną przestrzeni \(\displaystyle{ \RR ^{3}}\) zawierającą podane wektory:
\(\displaystyle{ v_{1}=(1,1,0) \\ v_{2}=(1,0,-1)}\)

Skoro baza ma być ortogonalna to wektory muszą być ortogonalne a tutaj widać, że \(\displaystyle{ v_{1}}\) i \(\displaystyle{ v_{2}}\) nie są ortogonalne. Czy zatem muszę najpierw dokonać ortogonalizacji wybierając tylko jeden z nich?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

baza ortogonalna

Post autor: AiDi »

Ortogonalizacji nie dokonuje się wybierając tylko jeden z nich, jest stosowny algorytm Grama-Schmidta. A może coś źle przepisałeś? Bo jak w pierwszym jedynkę się przesunie na koniec, to by się zgadzało.
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

baza ortogonalna

Post autor: waliant »

nie przepisałem źle. Chodzi mi o to, że dokładam trzeci tak żeby tworzyły bazę i wtedy wybieram jeden i resztę ortogonalizuję do niego.
Awatar użytkownika
Arytmetyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 357
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 105 razy
Pomógł: 41 razy

baza ortogonalna

Post autor: Arytmetyk »

skoro \(\displaystyle{ v _{1}}\) i \(\displaystyle{ v_{2}}\) mają pozostać nie zmienione, a nie są ortogonalne to jest błędna treść, gdyby były ortogonalne to można dobrać 3 wektor z bazy standardowej tak by pasował i dokonać ortogonalizacji
ODPOWIEDZ