Metoda Simpleks- początki są zawsze trudne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
damianx8
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2014, o 23:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Metoda Simpleks- początki są zawsze trudne

Post autor: damianx8 »

Witam wszystkich, piszę tego posta ponieważ mam problem z rozwiązaniem (a raczej z samym zaczęciem) pewnego zadania, poniżej przedstawiam jego treść:

Zakłady nawozowe produkują dwa rodzaje nawozów z trzech różnych surowców: S1, S2, S3.
Możliwości technologiczne zakładu pozwalają na wytwarzanie obu produkowanych nawozów w ilości nie przekraczającej 2000 ton dziennie. Utarg uzyskany ze sprzedaży 1 tony nawozu N1 wynosi 410 zł a z 1 tony nawozu N2 to 420 zł. Ilości surowców potrzebnych do produkcji 1 tony poszczególnych nawozów oraz ceny poszczególnych surowców podano poniżej:
S1 S2 S3
N1 0.3 0.3 0.5
N2 0.4 0.1 0.6
Cena(zł) 110 150 80
Należy zaplanować produkcję zakładu nawozowego, aby zysk był możliwie największy. Należy podać model matematyczny opisanego zadania.

Mój problem polega na określeniu zmiennych decyzyjnych, funkcji celu, ograniczeń oraz warunków brzegowych.

Liczę na szybki odzew
Mam nadzieję, że w dobry dziale zamieściłem to zadanie, jeżeli to nie przepraszam.

Z poważaniem.
miodzio1988

Metoda Simpleks- początki są zawsze trudne

Post autor: miodzio1988 »

Funkcja celu najłatwiej.
Należy zaplanować produkcję zakładu nawozowego, aby zysk był możliwie największy.
Zysk od jakich zmiennych zależy?
damianx8
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2014, o 23:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Metoda Simpleks- początki są zawsze trudne

Post autor: damianx8 »

To jest cała treść zadania, ale wydaje mi się, że zysk jest uzależniony od sprzedaży nawozów N1 i N2 (utarg z obu nawozów podałem), przy czym maksymalnie dziennie można wytworzyć 2000 ton obu nawozów łącznie.
Przepraszam ale teraz dopiero zauważyłem, że moja tabela trochę się rozjechała, poniżej podaje link do jest wyraźniejszej wersji

na dole w tabeli podana jest cena poszczególnych surowców w ilości 1.

-- 20 kwi 2014, o 08:36 --

Poprawka, z tego co sobie przypominam to zmiennymi, od których uzależniony jest zysk to poszczególne surowce potrzebne do wytworzenia nawozów:
x1- ilość surowca S1 potrzebna do wytworzenia nawozu N1
x2- ilość surowca S2 potrzebna do wytworzenia nawozu N1
x3- ilość surowca S3 potrzebna do wytworzenia nawozu N1
x4- ilość surowca S1 potrzebna do wytworzenia nawozu N2
x5- ilość surowca S2 potrzebna do wytworzenia nawozu N2
x6- ilość surowca S3 potrzebna do wytworzenia nawozu N2

Jednakże pewności co do tego nie mam, więc jeżeli ktoś może zweryfikować moje przypuszczenia to będę bardzo wdzięczny -- 20 kwi 2014, o 18:02 --Jeszcze jeden EDIT !
Próbuje rozwiązać to na różne sposoby, w internecie znalazłem mnóstwo przykładów z zakresu Metody Simpleks, jednakże w ŻADNYM z nich nie bierze się pod uwagę kosztów produkcji a tylko zasoby i zyski, i tu mam właśnie problem, nadal nie wiem jak uwzględnić te koszty produkcji poszczególnych surowców, czy mam je zapisać jako zwykłe ograniczenia czy w jakiś inny sposób (a może trzeba je po prostu odjąć od zysków w funkcji celu i tyle)??
Jeżeli ktoś wie jak to zrobić niech napisze bardzo proszę, zależy mi tylko na funkcji celu i ograniczeniach
ODPOWIEDZ