rozpinanie przestrzeni

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

rozpinanie przestrzeni

Post autor: waliant »

Mam taki układ równań:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x+z=0\\2y=0\\x+z=0 \end{array}}\)


Jak wygląda przestrzeń rozpinająca? Moim zdaniem jest to \(\displaystyle{ lin\left\{ \left( 1,0,-1\right) \right\}}\), ale chyba trzeba dodać jeszcze wektor \(\displaystyle{ \left( 0,1,0\right)}\) ? Jeśli tak to dlaczego, skoro \(\displaystyle{ y=0}\) ?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

rozpinanie przestrzeni

Post autor: Spektralny »

Mamy następujące równania:

\(\displaystyle{ x=-z}\)

\(\displaystyle{ y = 0}\)

\(\displaystyle{ z = z}\)

Oznacza to, że każde rozwiązanie tego równania jest wielokrotnością \(\displaystyle{ (-1,0,1)}\).
Awatar użytkownika
waliant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1801
Rejestracja: 9 gru 2010, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 275 razy
Pomógł: 183 razy

rozpinanie przestrzeni

Post autor: waliant »

no to tak jak myślałem. Czyli problem leży gdzieś indziej. To go przedstawię od początku:

Mam zdiagonalizować taką macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}0&0&1\\0&1&0\\1&0&0\end{array}\right]}\)

Wartości własne to \(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ -1}\).

Wektory własne:

dla \(\displaystyle{ 1}\):

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}-1&0&1\\0&0&0\\1&0&-1\end{array}\right]}\) zatem przestrzeń rozpinająca to \(\displaystyle{ lin\left\{ \left( 1,0,1\right) \right\}}\)

dla \(\displaystyle{ -1}\)

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&0&1\\0&2&0\\1&0&1\end{array}\right]}\) zatem przestrzeń rozpinająca to \(\displaystyle{ lin\left\{ \left( 1,0,-1\right) \right\}}\) czyli suma wymiarów to \(\displaystyle{ 2}\) i macierz nie jest diagonalizowalna. Problem w tym, że wolfram pokazuje inaczej. Do tych przestrzeni rozpinających dodaje jeszcze \(\displaystyle{ lin\left\{ \left( 0,1,0\right) \right\}}\). W czym błąd?
ODPOWIEDZ