uzasadnić, że wektory należą do bazy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
kejkun7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 24 lip 2012, o 23:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hmm ?
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 2 razy

uzasadnić, że wektory należą do bazy

Post autor: kejkun7 »

\(\displaystyle{ L = \{\left(x_1;x_2;x_3;x_4 \right) | 2x_1-x_2+2x_3-2x_4=0\}}\)
\(\displaystyle{ L}\) jest przestrzenią \(\displaystyle{ \RR^4}\). Wykazać, że \(\displaystyle{ V_1 = \left( \frac{1}{2} ;1;0;0 \right)}\)
\(\displaystyle{ V_2 = \left( 1 ;0;-1;0 \right)}\)

\(\displaystyle{ V_3 = \left( 1 ;0;0;1 \right)}\)

są bazą \(\displaystyle{ L}\).

1. liniową niezależność rozwiązałem.

2. chciałem pokazać, że \(\displaystyle{ lin \left\{V_1;V_2;V_3 \right\} = L}\)
więc tu moje pytanie, czy wystarczy pokazać, że te wektory są zamknięte względem kombinacji liniowej, co implikuje to, że są przestrzenią liniową. Czy inaczej jakoś to pokazać??
Ostatnio zmieniony 29 mar 2014, o 23:35 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

uzasadnić, że wektory należą do bazy

Post autor: yorgin »

kejkun7 pisze: więc tu moje pytanie, czy wystarczy pokazać, że te wektory są zamknięte względem kombinacji liniowej, co implikuje to, że są przestrzenią liniową.
Nie rozumiem, co z tego będzie wynikało dla Ciebie.
kejkun7 pisze: Czy inaczej jakoś to pokazać??
Łatwo zauważyć, że \(\displaystyle{ L}\) jest przestrzenią co najwyżej trójwymiarową. Z drugiej strony każdy z wektorów \(\displaystyle{ V_1, V_2, V_3}\) należy do \(\displaystyle{ L}\) i wszystkie te są liniowo niezależne. Wobec tego \(\displaystyle{ L}\) jest trójwymiarową przestrzenią wektorową. Ponadto \(\displaystyle{ V_1, V_2, V_3}\) tworzą bazę tej przestrzeni (w przestrzeniach skończenie wymiarowych liniowa niezależność jest równoważna byciem bazą).
ODPOWIEDZ