Odwzorowanie liniowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kamill94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 18 lut 2014, o 04:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Odwzorowanie liniowe

Post autor: Kamill94 »

Cześć, możecie mi pomóc z rozwiązaniem zadania?

Pokazać, że funkcja f: \(\displaystyle{ R ^{3} \rightarrow R ^{3}}\) dana wzorem:
\(\displaystyle{ f([x,y,z]) = [0, y+z, x+2y -z]}\)
jest odwzorowaniem liniowym. Wyznaczyć macierz \(\displaystyle{ f}\) w bazie \(\displaystyle{ B = ([1,2,0],[0,3,1],[0,0,1])}\) oraz bazy i wymiary jądra i obrazu odwzorowania \(\displaystyle{ f}\).

Widziałem 2 sposoby wyznaczenia macierzy odwzorowanej. W 1 podstawiało się do wzoru po kolei wszystkie bazy. 2 sposób to branie dowolnych \(\displaystyle{ x _{1}, x _{2}, y _{1}, y _{2}, z _{1}, z _{2}}\)
I wtedy podstawiało się do wzoru \(\displaystyle{ x, y, z}\). Nie wiem czy obydwa sposoby są poprawne w tym zadaniu? A wymiar jądra i obraz odwzorowania f póki co nie wiem jak zrobić. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2014, o 07:48 przez leszczu450, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Odwzorowanie liniowe

Post autor: Kartezjusz »

Co jest drugą bazą?
Kamill94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 18 lut 2014, o 04:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Odwzorowanie liniowe

Post autor: Kamill94 »

Nie ma drugiej bazy. Przepisałem całą treść zadania.

-- 24 mar 2014, o 22:28 --

Pomoże ktoś? I nie wiem jaka jest różnica między \(\displaystyle{ 1.R ^{3} a 2. R ^{2}}\) ponieważ gdy jest druga opcja to wtedy dosyć łatwo się liczy i jest podana druga baza. W moim przypadku nie ma.
ODPOWIEDZ