ilość macierzy nieosobliwych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

ilość macierzy nieosobliwych

Post autor: tukanik »

Wyznacz ilość macierzy nieosobliwych o wymiarze \(\displaystyle{ n}\) nad ciałem \(\displaystyle{ K}\), w którym znajduje się \(\displaystyle{ q}\) elementów.
Zupełnie nie wiem jak ;(.
Myślałem nad takim podejściem. Popatrzeć na macierz jako kolumny. Te kolumny muszą być liniowo niezależne. Zatem, jeżeli wybierzemy już pierwszą kolumnę to druga nie może być wielokrotnością pierwszej i tak dalej. Ale w obliczaniu już się gubię. Potem chyba jeszcze trzeba rozpatrywać liniową niezależność, jeżeli spojrzymy na macierz jako na ciąg wektorów, ale teraz nie kolumn a wierszy. Coś mi się jednak wydaje, że tego nie musimy już rozpatrywać, bo przecież rozpatrywaliśmy wszelkie permutacje na kolumnach, to wiersze też się zmieniały. Jednak, nie potrafię się do końca do tego przekonać:)
Pozdrawiam!: )
Ostatnio zmieniony 17 mar 2014, o 18:19 przez leszczu450, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

ilość macierzy nieosobliwych

Post autor: norwimaj »

Wystarczy, że kolumny będą liniowo niezależne. Na wiersze już nie musisz patrzeć. Dla macierzy kwadratowej liniowa niezależność wierszy jest równoważna liniowej niezależności kolumn.

Musisz znaleźć wszystkie takie macierze, że przestrzeń liniowa rozpięta na wektorach \(\displaystyle{ k}\) pierwszych kolumn jest \(\displaystyle{ k}\)-wymiarowa. Dobierając \(\displaystyle{ k+1}\)-wszy wektor musisz zadbać tylko o to, żeby nie był on w przestrzeni rozpiętej przez \(\displaystyle{ k}\) pierwszych wektorów. Wystarczy wiedzieć, ile elementów ma ta przestrzeń.
ODPOWIEDZ