Dyskusja układu równań.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Pekiniasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2013, o 12:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LBN

Dyskusja układu równań.

Post autor: Pekiniasz »

Witam, jestem studentem 1 roku na egzaminie miałem do rozwiązania zadanie z którym zmagam się już dłuższy czas i nie mogę dojść do poprawnego rozwiązania. Prosiłbym jakąś mądrą głowę o pomoc z możliwie jasnym objaśnieniem. Z góry dzięki a oto treść zadania :

1. Przeprowadź dyskusję układu równań z parametrem \(\displaystyle{ m\in\mathbb R}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases}(m+2)x+my+(m-2)z=m\\
mx +my+(2m+3)z=5\end{cases}}\)
Ostatnio zmieniony 10 lut 2014, o 11:05 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Dyskusja układu równań.

Post autor: Chromosom »

Zastosuj metodę eliminacji Gaussa. Układ można znacząco uprościć.
Pekiniasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2013, o 12:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LBN

Dyskusja układu równań.

Post autor: Pekiniasz »

Tak, zastosowałem. Moje pytanie brzmi co dalej mam obliczyć rzędy macierzy głównej i rozszerzonej i podać wyniki w zależności od parametru? to właśnie to zrobiłem tylko wychodzi mi ,że rzA=rzB=2 zawsze nie zależnie jaki m podstawię i wydaje mi się że to jest źle.
edit. Sorki pomyliłem gausa z czym innym już zabieram się do roboty, zobaczymy co wyjdzie!

edit2. nie wychodzi mi nic co po podstawieniu by działało mógł by ktoś takie zadanie zrobić albo podesłać ewentualnie analogiczne ? Bo szukałem i nie mogłem nic podobnego znaleźć wszystkie są z macierzami kwadratowymi a wiadomo że z takimi to jest dużo prościej .
ODPOWIEDZ